Stop-Anxious-Thoughts

۳ عبارت برای متوقف کردن افکار پریشان

توسط

هیلاری جیکوبز هندل- متخصص درمان بیماری های روانی- توصیه های هوشمندانه ای برای آرام سازی افکار پریشان ارائه میدهد.

برخی اوقات بیشتر ما احساس اضطراب و نگرانی بیشتری نسبت به آینده در مقایسه با حالت عادی داریم. اما اضطراب می تواند تمرکز شما را بر روی کار و اقدامات کمک کننده که می تواند کسب و کار شما را از بحران مالی جاری نجات دهد، از بین ببرد. آیا راهی برای آرام سازی ذهن وجود دارد که بتوانید روی مهمترین مسایل تمرکز کنید؟

بله، طبق نظریه هیلاری جیکوبز هندل -روان درمان، مولف و متخصص اضطراب- در مطلبی که اخیرا در وبسایت روانشناسی امروز نوشته، او سه عبارت ساده برای مواقع اضظراری که افکار پریشان به شما هجوم می آورند پیشنهاد داده که شما با گفتن آنها بخود می توانید فکر و ذهن خود را آرام کنید. او همچنین توضیح میدهد که چگونه کشمکش های درونی خود را با استفاده از روش های آرام سازی از بین می برد.

شما در زمان اوج نگرانی و اضطراب چه چیزهایی را باید بخود بگویید؟ در اینجا چند مورد از بهترین روشهای ایشان آورده شده است:

۱. این حالت گذرا/موقتی است (این نیز بگذرد!)

این عبارت فقط برای همه گیری فعلی و نتایج آشفته اقتصادی نیست، این عبارت تقریبا در تمام موقعیت های مستعد و محرک اضطراب، کاربرد دارد. بجز در مواردی که زندگی و سلامتی شما یا یکی از عزیزانتان در معرض خطر باشد، تمامی موقعیت های بد و بحران های زندگی، پتانسیل رفع و بهبود در آینده را دارند. حتی اگر شما کارتان را از دست بدهید یا مجبور باشید شرکت خود را تعطیل کنید، فرصت خوبی برای داشتن کار یا شرکت بهتر در آینده وجود دارد.

در ماه فوریه، من از روی اسب افتادم و سه تا دنده ام شکست که درد زیادی را متحمل شدم. دکتر بدون اینکه از من چیزی بپرسد، نسخه ای شامل مسکن قوی تجویز کرد. شدت درد من اینقدر زیاد بود که بدنم کامل خم شده طوریکه سرم به پاهایم رسیده بود! در حالیکه نشست و برخاست برای من سخت و غبرممکن شده بود، اما میدانستم که این دوران تمام خواهد شد و من رو به بهبودی هستم. و البته درد من به تدریج کم و کمتر شد تا جایی که کامل خوب شدم. و این دقیقا چیزی بود که برای من اتفاق افتاد.

۲. چون من بیشتر نگرانم لزوما به این معنی نیست که شرایط موجود نگران کننده تر است!

من نمیخواهم بگویم در این شرایط چیزی برای نگرانی وجود ندارد. اما اینگونه که جیکوبز هندل بیان میکند، میزان حس اضطراب و نگرانی روز به روز متغیر و یا هر لحظه در نوسان است. این احساسات میتوانند بسته به شرایط مختلف مثل اینکه شما چقدر خواب و استراحت داشته اید، اینکه گرسنه یا سیر هستید یا میزان کافئین مصرفی شما، تغییر کنند. کوچکترین اختلاف نظر با یک کارمند یا عضوی از خانواده میتواند سطح اضطراب و نگرانی شما را افزایش دهد.

اگر امروز بیشتر از دیروز احساس نگرانی دارید در حالیکه هیچ چیز مهمی در زندگی شما تغییر نکرده، چند لحظه دست از کار بکشید و از خود بپرسید حسی که دارید چگونه با شرایط واقعی فعلی شما مرتبط است. جیکوبز هندل اضافه میکند: ” اضطراب و پریشانی بطرز مضحکی افکار فاجعه بار را جمع میکند. ” اگر شما خود را در موقعیتی یافتید که تصور میکنید همه چیز خراب شده و هرگز اوضاع بهتر نمیشود، این افکار را متوقف کرده و این نکته را مدنظر قرار دهید و بخود یادآوری کنید که این حالت فقط یک حس درونی است و لزوما نگرانی واقعی نیست.

۳. یک روز در لحظه، یک ساعت در لحظه، یک دقیقه در لحظه

سعی و تلاش برای غلبه آنی و در لحظه بر تمام مشکلات، شما را خسته و فرسوده میکند. این یک دستورالعمل برای سنگر گرفتن در برابر نگرانی هاست. بجای اینکار به این فکر کنید که امروز یا حتی تا یکساعت بعد چه کارهایی باید انجام دهید. تلاش کنید در لحظه به سمت انجام آن کار بروید و بعدا به نگرانی خود بیندیشید.

اگر اینکار موثر نبود، به فعالیت های کاهش استرس بپردازید. برای اینکار پیاده روی، کمی ورزش، چند دقیقه مدیتیشن، صحبت کردن با دوستان یا نوشتن مطلب برای یک نشریه، گزینه های خوبی هستند. نظافت منزل یا اتاق برای بعضی از مردم باعث کاهش اضطراب است. اگر میتوانید کاری را انتخاب کنید که حال شما را خوب کند، حتی اگر برای مدتی تمرکز کاری شما را برهم زند. کم کردن اضطراب و پریشانی باعث افزایش عملکرد شما می شود، پس ارزش دارد برای اینکار وقت صرف کنید.

اما اگر بعد از همه این تلاشها در جهت کاهش اضطراب، همچنان شما احساس نگرانی داشتید، چه کنید؟ حال به عبارت اول برگردید و بخود یادآوری کنید که این حس نگرانی موقتی است. جیکوبز معتقد است که اگر تلاشهای وی برای غلبه بر نگرانی هایش شکست بخورد، بخود میگوید: بیخیال همه چیز! فردا روز جدیدی است که ممکن است حال بهتری داشته باشم و این حس برای همه وجود دارد. 

ممکن است بپسندید

دیدگاه خود را بنویسید ...

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.