Programming-Habits

۶ عادت در برنامه نویسی که بسیاری از توسعه دهندگان ندارند. (خود را از دیگران متمایز کنید.)

توسط

زمانی که صحبت از شایستگی برنامه نویسان می شود بلافاصله عادت های خاصی که در آنها وجود دارد در ذهن شما نقش می بندد. برخی از این عادت ها وجود دارد که اکثر برنامه نویسان با آن موافق هستند اما در واقع، بسیاری از آنها این عادت ها را در خود ندارند. همان طور همه می دانیم، ما با عادت های خود معرفی می شویم. برای تبدیل به یک برنامه نویس بهتر باید سعی کنیم عادت های عالی برنامه نویسی را در خود پرورش دهیم. در این نوشته ۶ عادت عالی برنامه نویسی عنوان می شود که برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس بزرگ بایستی آنها را اجرا کنید.

۱. کد خود را بهینه سازی کنید.

یکی از عادت های عالی برنامه نویسی بهینه سازی کد نوشته شده در هنگام مرور آن است. این بهینه سازی می تواند اصلاح یک خط از برنامه یا اضافه کردن یک ویژگی کاملا جدید به آن باشد.

رابرت سی مارتین نقل قول جالبی از این عادت مبتنی بر اصول پیشاهنگی پسران دارد :

همیشه زمانی که می خواهید کد خود را بهینه کنید، کد بهتری را پیدا می کنید.

مرور مجدد برخی از کدها بهینه سازی های  کوچکی را می تواند در کدها ایجاد کند که شما را شگفت زده می سازد. این تغییرات می تواند به اندازه تغییر نام یک متغییر یا نام یک تابع کوچک باشد. مطمئن شوید حداقل یک بار بهبود را در کد خود انجام داده اید. با این کار کد شما دارای وضعیت ظاهری بهترو خطوط کاهش یافته مطلوب تری قرار خواهد گرفت.

داشتن چنین عادت خوبی این است که مدام یاد میگیریم که کارهایی که دیروز خوب به نظر می رسیدند امروز با روش های دیگر بهتر انجام می شود.که این کار باعث حفظ و مراقبت کد ضروری بوده و از فرسودگی آن جلوگیری می کند

۲. به این فکر کنید نفر بعدی کیست؟

هر زمان که مشغول کد نویسی هستید به این فکر کنید که برنامه نویس توسعه دهنده بعدی کد چه کسی است و چگونه هنگام کدنویسی مطالب را باید جستجو کند. به نحوی کدنویسی کنید که برای هر فرد قابل خواندن و فهم باشد.

نسبت زمان خواندن کد به نوشتن آن معمولا بیشر از ۱۰ به ۱ است. این به معنی آن است که  در طولانی مدت تلاش برای خواندن کد باعث صرف زمان کمتری شود و باعث صرفه جویی در زمان می شود.

سعی کنید کدی بنویسید که همه بتوانند به راحتی درک کنند و از کدنویسی فانتری اجتناب کنید. واقعا نیازی به انجام کارهای اضافه از جمله تک خط های جادویی که از جایی کپی می کنید و خودتان آن را نمی فهمید نیستید.

۳. آنچه لازم است انجام دهید نه بیشتر ازآن

توسعه دهندگان تمایل  دارند عادت های عجیب و غریب خود را بیش از حد در کدهای خود استفاده کنند. هنگامی که یک ویژگی خاص درخواست می شود توسعه دهنده تنها بایستی متناسب با درخواست در کد ویژگی اضافی را در آن ایجاد نماید.

این گونه امور که هنر کارهای اضافی و بیش از حد هستند را مهندسی برنامه ریزی شده می نامیم. کد نوشته شده بیش از حد نیاز قوی و پیچیده است. نکته  مهم در مورد مهندسی برنامه ریزی  شده این است که هیچ دلیلی برای انجام آن وجود ندارد و بیشتر اوقات دلیل اضافه کردن این کدها  بر اساس حدس و گمان است. توسعه دهنده در  واقع بر اساس افکار خود کدی را اضافه می کند  که ممکن است در آینده مفید باشد. این در حالی است که این قطعه کد اضافی در اکثر موارد هرگز مورد استفاده قرار نخواهد گرفت.

۴.برای کدنویسی برنامه داشته باشید.

مهندسی برنامه ریزی بیش از حد منجر به اختلال در طراحی اصلی کدنویسی  شده و باعث عدم توانایی کارکرد مناسب کد می شود. در نتیجه استفاده از آن تنها دشوار بلکه اساسا غیر قابل درک است.

برنامه نویسان واقعی  فقط و فقط یک چیز را دوست دارند و آن برنامه نویسی است. این موضوع نباید شما را شوکه کند اما اتفاق آشکاری که می افتد این است که زمانی که وظیفه خاصی به برنامه نویسان اختصاص داده می شود  آنها مستقیما به بخشی که بیشترین علاقمندی را دارند پرش و سریعا از آنجا شروع به کدنویسی می کنند.

عجله در کدنویسی ممکن است در ابتدا جالب به نظر برسد ولی در نهایت ممکن است هزینه های زیادی برای شما در پی داشته باشد.

تصور کلی از برنامه را هنگام پرش مستقیم به قسمتی از آن نهایتا از دست خواهیم داد.

قبل از شروع برنامه نویسی، بایستی کد را سازماندهی و برنامه ریزی کنید. به مشکلاتی که ممکن است در طول مسیر ایجاد شود فکر کنید و راه های مقابله با آنها را بیابید. ساختار و بدنه کد چگونه می تواند باشد؟ دلیل اجرای برنامه و ویژگی های آن چیست؟

اینها سوالات مهمی هستند که باید قبل از شروع کد نویسی از خود بپرسید. این سوالات می تواند شما را  از واقعیت آگاه سازد که قبل از شروع کدنویسی باید به آن فکر کنید

۵. مستند سازی

بله می دانم، مطمئنا مستند سازی جالبترین عادت در این لیست نیست بلکه عادت بسیار خوب و مهمی در کار شماست.

آیا تا به حال مجبور به بررسی پرونده ای که هیچ سندی در مورد چگونگی تنظیم درست همه چیز یا چگونگی عملکرد کاری باشد شده اید؟

پس از خواندن کد برای چند ساعت، این احتمال وجود دارد که سرنخی در کد پیدا کنید. این اتفاقی است که تمایل داریم برای برخی مستندات اتفاق بیافتد. برای حل حداقل مسئله ،محیط  Readme.md یک فضای مناسب توصیه شده پیشنهادی برای توضیح کارایی، نحوه اجرا و راه اندازی برنامه ها است.

نکته جالب در مستندسازی این است که شما می توانید در حین برنامه نویسی آن را اجرا کنید. زمانی را برای تعریف نام متغییرها در نظر بگیرید.این تنها هزینه ای است که برای آن پرداخت می کنید. انتخاب اسامی مناسب برای متغییرها، توابع و کلاس ها برای شما زمان بر خواهند بود اما در آینده باعث صرفه جویی در زمان خواهد شد.

۶. هرگز یادگیری را متوقف نکنید.

همان طور که اسحاق آسیموف می گوید: زمانی که یادگیری متوقف شود پوسیدگی آغاز خواهد شد. این امر در دنیای فناوری به صورت ویژه مصداق  دارد. جایی که همه چیز به سرعت در حال تغییر است انطباق با تمامی تغییرات غیر ممکن است. شاید شما قادر به انجام آن باشید ولی من به شما توصیه نمی کنم.

سخت نگیرید، شایسته است هر چند وقت یک بار چارچوبی جدید یا یک زبان برنامه نویسی جدید را یاد بگیرید. این موضوع بدین معنا نیست که شما بایستی به طور هم زمان به تمام زبان های برنامه نویسی مسلط باشید بلکه توصیه می کنیم بعضی از آنها را آزمایش کرده و میزان علاقه مندی خود را به آنها بررسی کنید.

زبان های برنامه نویسی دیگر بینش های فراوان جدیدی از چگونگی حل برخی مشکلات در برنامه نویسی به شما می دهد.

جع بندی

با پروش عادت هایی که دیگر برنامه نویسان ندارند می توان خود را به عنوان یک برنامه نویس از دیگران متمایز کرد. در این نوشتار اشاره به ۶ عادت که اکثر توسعه دهندگان ندارند شد.

این عادت ها باعث تمایز شما از دیگران می شوند.

  • کد خود را بهینه سازی نمائید.
  • به توسعه دهنده بعدی کد فکر  کنید.
  • کارهای اضافی انجام ندهید.
  • برای کدنویسی خود برنامه ریزی کنید.
  • مستند سازی کنید.
  • هرگز یادگیری را متوقف نکنید.

سعی کنید این عادت ها را یک بار برای همیشه در خود ایجاد کنید. به یاد داشته باشید ایجاد این عادت ها نیاز به زمان وصبر داشته و یک شبه اتفاق نمی افتد.

با تشکر از مطالعه شما

ممکن است بپسندید

دیدگاه خود را بنویسید ...

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.