color-sample

چگونه همانند یک طراح دکوراسیون داخلی رنگ‌ها را انتخاب کنیم

توسط

رنگ مهم‌ترین عنصر به‌کاررفته در طراحی است. هرچیزی رنگی دارد. حتی همان دیوارهای خامه‌ای یا سفیدرنگی که دارید، بله، آن‌ها هم برای خود رنگی دارند. وقتی با مردم در مورد رنگ صحبت می‌کنم، اغلب در مورد انتخابِ (یا تعهد به) رنگی ناآشنا، تردید یا ناآرامی را در افراد می‌بینم. نگرانی اصلی در واقع این است که مردم در مورد من چه فکری خواهند کرد، یا آیا می‌توانم با رنگی که برای دیوارها انتخاب کردم، اتاق را طراحی کنم یا نه.

و بله، من هم موافقم که این نگرانی‌ها به‌جا هستند. انتخاب رنگ تصمیمی بسیار مهم در ابتدای فرایند طراحی است و اتخاذ صحیح آن نیز مهم است. در زیر، ۱۱ قانون طراحی رنگ را به اشتراک گذاشته‌ام تا به شما کمک کنم کمی ‌بیشتر در مورد رنگ یاد بگیرید و در آن مراحل عملی نحوه استفاده از این قوانین را به شما ارائه داده‌ام. امیدوارم که در پایان این نوشته، احساس اطمینان بیشتری نسبت به توانایی خود در انتخاب رنگ‌بندی دلخواهتان کسب کرده باشید.

قبل از شروع بحث در مورد ۱۱ قانون طراحی رنگ، می‌خواهم چیز دیگری را با شما در میان بگذارم؛ گردونه(چرخه) رنگ. اگر می‌خواهید ارتباط رنگ‌ها با یک‌دیگر را یاد بگیرید، باید حتما یک گردونه رنگ بخرید. من از گردونه‌ای که از سایت آمازون خریداری کردم استفاده می‌کنم و واقعا ابزاری عالی برای استفاده و لذت‌بردن است. راستی من یک گردونه‌ هم اینجا برای دانلود گذاشته‌ام، اما لطفاً توجه داشته باشید که بسته به چاپگرتان(پرینتر)، ممکن است رنگ‌ها دقیق از آب در نیایند، بنابراین بهتر است خودتان یکی را از آمازون خریداری کنید.

۱۱ قانون طراحی رنگ برای کمک به شما تا همانند یک طراح دکوراسیون داخلی رنگ‌ها را انتخاب کنید:

۱ . رنگ ۳ ویژگی دارد. ترکیب این ۳ ویژگی به شناسایی و تمایز رنگ‌ها از یک‌دیگر کمک می‌کند. فام(ته‌رنگ): هویت نوع خاصی از رنگ. درخشندگی و روشنی: میزان تیرگی یا روشنی رنگ. شدت یا خلوص رنگ: میزان اشباع آن

۲ . شکل فضا، کیفیت نور و کارایی فضا به شما کمک می‌کند تا مناسب‌ترین رنگ برای آن فضا را انتخاب کنید. رنگ‌های خاصی هستند که به فضاهای خاصی تعلق دارند، به عنوان مثال: رنگ قرمز در اتاق ناهارخوری، آبی در حمام و غیره، البته این امر انعطاف‌پذیر است و من از شما می‌خواهم که شجاع باشید و این «قانون» را نادیده بگیرید.

۳ . رنگ‌هایی که در سمت انتهای قرمزِ طیف قرار دارند، طول‌موج‌های بلندتری دارند و تمایل به «پیش‌روی» به سمت شما دارند. در حالی که رنگ‌هایی که در سمت انتهای بنفشِ طیف قرار دارند، طول‌موج‌های کوتاه‌تری دارند و تمایل به «پس‌روی» از شما دارند.می‌توانید از این ترفند استفاده کنید تا به بزرگتر شدن فضا در محیط‌های کوچک و یا برعکس به دنج‌تر شدن فضا در محیط‌های بزرگتر کمک کنید.

۴ . هرچه رنگ خالص‌تر باشد، خاصیت پیش‌آیی بیشتری دارد؛ هرچه رنگ «تلفیقی»تر باشد، این خاصیت بیشتر کاهش می‌یابد.به همان اندازه، هرچه رنگ بی‌حال‌تر باشد، پس‌روی بیشتر و هرچه رنگ تیره‌تر باشد، پیشروی بیشتری خواهد داشت.

هنگامی‌که وسیله‌ای به رنگ نارنجی روشن یا زرد را در اتاقی قرار می‌دهید بیشتر به چشم می‌آید؛ زیرا رنگ زرد یا نارنجی خالص بیشتر از سایر رنگ‌ها پیش‌روی می‌کند. این نکته‌ای عالی برای اضافه کردن نقاط «مورد علاقه» به اتاق است تا بتواند چشم‌ها در اتاق به سمت خود بکشاند.

۵٫ رنگ‌ها به شدت تحت تأثیر سایر رنگ‌های اطرافشان قرار می‌گیرند؛ زیرا چشم انسان یک رنگ را با رنگی نزدیک به آن ته‌رنگ می‌زند. هنگامی که برای رنگ‌های همجوار در حال برنامه‌ریزی هستید این نکته را در ذهن داشته باشید.بهترین کار در اینجا این است که گردونه رنگتان را بیرون بیاورید و اطمینان حاصل کنید رنگ‌هایی که انتخاب می‌کنید نزدیک به‌هم هستند.

۶ . رنگ‌ها به دلیل میزان و کیفیت متنوع نور خورشید، در شرایط اقلیمی مختلف ‌دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی می‌باشند. آب و هوای ابری انگلستان با رنگ‌های خنک‌تر و سبک‌تری که نور و فضای طبیعی را به حداکثر می‌رسانند تناسب بیشتری دارد. در حالی که آفتاب تابان در ایتالیا را می‌توان با خانه‌هایی به رنگ زرد، روغن(siena)، نارنجی و قهوه‌ای مایل به زرد جذب کرد. به کیفیت و شدت نور خورشیدی که به فضای شما می‌رسد فکر کنید و رنگ را متناسب با آن سطح از نور انتخاب کنید.

۷ . نگاه به رنگی خاص در نور طبیعی و سپس نور مصنوعی، بسته به نوع نور مصنوعی استفاده‌ شده و تعداد پنجره‌ها، کیفیت آن را تغییر می‌دهد. بنابراین مهم است که در ابتدا تست رنگ خریداری کنید و حداقل یک متر مربع روی دیوار خود را رنگ‌آمیزی کنید تا ببینید با روشنایی منزل شما در شبانه‌روز چگونه به نظر می‌رسد.

۸ . همه ما ارتباطات شخصی با رنگ‌ها داریم که بر احساس ما نسبت به آنها تأثیر می‌گذارد. همچنین اعتقاد بر این است که رنگ‌ها قدرت درمانی خوبی دارند و اغلب برای درمان بیماری‌های جسمی‌ یا عدم تعادل روانی استفاده می‌شوند.از رنگ‌هایی که دوست دارید در طرح خود استفاده کنید. بسیار مهم است که در فضای خود احساس خوبی داشته باشید.

۹ . با موفقیت می‌توان برای مبسوط کردن حال و هوای افراد از رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی استفاده کرد.همانطور که در بالا گفته شد، رنگ‌های خاصی به تمدد اعصاب و آرامش ما کمک می‌کنند، از این رنگ‌ها در اتاق خواب استفاده کنید. رنگ‌های دیگری روح‌بخش هستند و سبب افزایش هیجان می‌شوند، از آن‌ها در اتاق ناهار خوری، جایی که می‌خواهیم تعامل را تشویق کنیم، استفاده کنید.

۱۰ .  هنگام انتخاب طرح‌های رنگی، فام‌های مشابه، یا خانواده‌های رنگی (۳ رنگ یا بیشتر که روی گردونه رنگ مجاور هم هستند) را انتخاب کنید. از یک رنگ به عنوان رنگ(فام) غالب و از رنگ‌های دیگر به عنوان تکیه استفاده کنید. این روشی بسیار آسان برای شروع کار با رنگ‌هاست.

۱۱ . همواره سعی کنید به تعادلی موزون میان رنگ‌های خنثی، میانه و قوی و میان رنگ‌های روشن و تیره در فضا دست یابید.

ممکن است بپسندید

دیدگاه خود را بنویسید ...

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.