creating

اگر زبان‌های برنامه‌نویسی شعار ویژه خودشان را داشتند…

توسط

مهندسی نرم‌افزار از جمله رشته‌هایی است که می‌توان در آن تجربه‌های مختلف و متنوعی کسب نمود. افرادی هستند که از این رشته لذت می‌برند ولی در عین حال افراد دیگری هم می‌توانند نسبت به آن احساس دلسردی و ناامیدی داشته باشند. بدون شک برنامه‌نویسی کاری بسیار پرتنش و اضطراب‌آور است.

به منظور دوری از این تنش و اضطراب می‌خواهم لیستی از شعارهای صادقانه برخی از زبان‌های برنامه‌نویسی را برایتان بیاورم (البته بدون قصد توهین به هیچ‌کس). زبان طنز باعث برقراری ارتباط بیشتر با این رشته مهندسی می‌شود. امیدوارم خواندن این مطلب کمی لبخند بر لبتان بیاورد.


Java

دارم پیر می‌شوم. همیشه خیلی پرحرف بوده‌ام ولی اگر برای من خرج کنی، مدت زمانی طولانی از تو پشتیبانی خواهم کرد.

C

ممکن است قدیمی‌ترین زبان برنامه‌نویسی باشم ولی هنوز هم باید فضایی به من اختصاص دهی. عادت مورد علاقه من نکته‌گیری از دیگران است.

C++

می‌توانی از من متنفر باشی، تحقیرم کنی ولی بالاخره من به چارچوبت راه خواهم یافت. سر کار که باشم به دوستانم ایمان دارم.

C#

من یک یادداشت موسیقی نیستم، هیچ شباهتی هم به پدرم ندارم. اگر پلتفرم چندسکویی وجود داشت که از واسط نگاره‌ای کاربر پشتیبانی می‌کرد حتی تیزبین‌تر از جاوا محسوب می‌شدم.

Lua

لوا عدد شاخص آرایه من از ۱ شروع می‌شود به همین دلیل افراد مبتدی عاشقم هستند اما نکته اینجاست که آرایه‌ها، آرایه نیستند و اشیا، شیء نیستند چون من همه چیز را به شکل جدول نشان می‌دهم

Javascript

به شما قول می‌دهم که نسخه دیگری از زبان جاوا نیستم. به هر حال برای مرورگر سافاری اَپل هم که شده، دوباره به من نیاز پیدا می‌کنید.

Python

حالا دیگر می‌توانید یک شبه برنامه واقعی بنویسید حتی اگر آن را نفهمید. نقطه ویرگول یا پرانتز اضافه خللی در برنامه نویسیتان ایجاد نمی‌کند اما فضای خالی اضافه می‌تواند برایتان مشکل درست کند.

GO

نه تنها مسئولان گوگل نسبت به نام‌گذاریم کم‌کاری کرده‌اند بلکه آن‌ها مرا از عبارت‌های لامدا و جنریک هم محروم کرده‌اند. البته نکته مثبت این‌جاست که بهترین وزن مال من است.

PHP

برای یادگیری زبان برنامه‌نویسی من و استفاده از آن، تلاش زیادی لازم ندارید اما اگر فقط یک پرانتز جا بیندازید، از من متنفر خواهید شد. اگر از من استفاده کنید، نیاز به قوانین نام‌گذاری یا استفاده از استایل پیش‌فرض ندارید. فقط بدانید هر قدر مرا بد نشان بدهید، همان قدر بد به نظر می‌آیم.

Swift

سوئیفت: جذاب، کوتاه و سریع‌تر از بسیاری برنامه‌های دیگر هستم. تا زمانی که حافظه‌ سیستمتان پر نشود، به اندازه زبان برنامه‌نویسی آبجکتیو-سی گیج‌کننده نخواهم بود.

Kotlin

کاتلین: هر برنامه‌نویس جاوایی لایق زبان برنامه‌نویسی من است. من شما را از اشتباه وحشتناک NPE (یا اصطلاحا اشتباه میلیارد دلاری) و درازنویسی‌های بی‌وقفه برنامه‌نویسی‌های نرم‌افزاری ماشین مجازی جاوای خوب و قدیمی نجات می‌دهم. البته وقتی با من کار می‌کنید، انتظار اوقات مفرح و خوشی نداشته باشید.

Rust

آن‌طور که از اسمم بر می‌آید، منسوخ و از کار افتاده نیستم. من به شما امنیت حافظه ارائه می‌دهم، از وضعیت‌های رقابتی احتمالی دوری می‌کنم و از بازیافت زباله هم بیزارم. عاشق الگوریتم borrowing هستم و اگر زمان کافی برای یادگیریم داشته باشید، خواهید فهمید که قوی‌تر از زبان برنامه‌نویسی C هستم.

COBOL

هر چند سال یک بار احیا می‌شوم. حتی در این دوره و زمانه هم کل سیستم بی‌کاری به من بستگی دارد. تازه من قدرت استخدام کردن هم دارم.


جُک‌های مربوط به زبان برنامه‌نویسی از ابتدا وجود داشته‌اند و هیچ کدام از این زبان‌ها با این جک‌ها مخالف نیستند. هر کدام از زبان‌‌های برنامه‌نویسی، مشکلات خودشان را دارند و به همین دلیل هم تنوع بسیار زیادی دارند. خصلت انسان‌ این است که زبان‌های برنامه‌نویسی مشهور را نشانه بگیرد. به عنوان سخن پایانی می‌خواهم بگویم در حالی که هر کدام از شعارهای عنوان‌شده قسمتی از حقیقت‌های مربوط به این زبان‌ها را بیان می‌کنند، این جک‌ها را زیاد جدی نگیرید. هر کدام از زبان‌های برنامه‌نویسی نقاط قوت و ضعف خودشان را دارند و من امیدوارم این مطلب انگیزه‌ای در شما ایجاد کند که کمی بیشتر پایه و اساس هر کدام از این زبان‌ها را بررسی کنید.


ممکن است بپسندید

دیدگاه خود را بنویسید ...

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.