book

۶ عادت ابر-یادگیرندگان چیست؟

توسط

ابر یادگیرنده شدن یکی از مهمترین مهارت هایی است که شما می بایست در قرن بیست و یکم در آن موفق شوید. در عصر تغییرات فناوری، پیشگام بودن به خودآموزی مستمر فرد بستگی دارد- به عبارتی دیگر باید در مدل ها، مهارت ها و ایده های جدید همیشه زندگی خبره باشید.

   در جهانی که همه چیز به سرعت تغییر می‌کند، توانایی یادگیری یک مهارت جدید با بیشترین سرعت ممکن به سرعت در حال تبدیل به یک ضرورت می باشد. خبر خوب این است که شما برای آنکه حتی در صورت داشتن یک شغل تمام وقت بخواهید یک چیزی جدید یاد بگیرید، نیازی به داشتن استعداد ذاتی ندارید.

   بسیاری از دانشمندان همه چیز دان (افرادی که در چند زمینه تبحر داشته‌اند)- از جمله چارلز داروین، لئوناردو داوینچی و برنده نوبل فیزیک ریچارد فاینمن- ادعا کرده اند که هیچ‌گونه هوش ذاتی استثنایی نداشته‌اند.

   همه ما به اندازه کافی قدرت ذهنی برای فراگیری کامل یک رشته جدید داریم- ما از ابزار و رویکردهای مناسب استفاده می کنیم آن چیزی را که یاد می گیریم به درستی به کار می‌گیریم. تقریباً همه می توانند هر چیزی یاد بگیرند- البته با تکنیک مناسب.

   رویکردهای یادگیری بهتر می توانند این فرایند را لذت بخش تر سازند. عامل کلیدی در کسب سریع یک مهارت آنچنان پیچیده نیست. اگر شما قصد دارید یک مهارت جدید یاد بگیرید تا شغل تان را امسال ارتقا دهید، برخی از این عادت ها می توانند برای شما مفید باشند.

۱. ابر یادگیرندگان بسیار مطالعه می کنند

خواندن برای ذهن شما مانند ورزش کردن برای بدنتان است. مطالعه به ما آزادی این را می دهد تا در گستره فضا، زمان و تاریخ سیر کنیم و به ما دیدگاهی عمیق‌تر از ایده ها، مفاهیم، احساسات و مجموعه‌ای از دانش ارائه می دهد.

   ذهن شما به هنگام رویارویی با کتاب ها فعال می شود- رشد، تغییر و ایجاد ارتباطات جدید و الگو های متفاوت بسته به نوع آن چیزی که می خوانید. در واقع یادگیرندگانی که بسیار موفق هستند مطالعه بسیار زیادی دارند.

   در حقیقت، بسیاری از افراد خیلی موفق چنین حس تحسین‌برانگیزی نسبت به مطالعه دارند- آنها مطالعه را نه به عنوان یک کار سخت روزمره بلکه به عنوان فرصتی برای ارتقاء زندگی، شغل و کسب و کارشان می بینند.

   «الان ماسک»، بنابر گفته برادرش، بخش زیادی از عمرش را با خواندن روزانه دو کتاب گذراند. «بیل گیتس» در هر سال ۵۰ کتاب می‌خواند. «مارک زاکربرگ» هر دو هفته حداقل یک کتاب می خواند. «وارن بافت» پنج تا شش سال از زمان روزانه اش را برای خواندن پنج روزنامه و ۵۰۰ صفحه از گزارشات شرکت صرف می‌کند.

   در جهانی که اطلاعات به نوعی جدید از ارز رایج تبدیل شده است، مطالعه بهترین منبع مداوم یادگیری، کسب دانش و فراگیری بیشتر این نوع ارز است.

۲. ابر یادگیرندگان یادگیری را به عنوان یک فرآیند می بینند.

یادگیری به مانند یک سفر و در واقع کشف دانش جدید است و مقصد نیست که اهمیت دارد.

   یادگیری یک فرایند همیشگی لذت‌بخش است- یک سفر اکتشافی گام به گام که سکان هدایت آن دست خودتان است. فهم هر موضوع، ایده یا نگرش فکری جدید نه تنها نیازمند مشاهدات زیاد می‌باشد بلکه به کنجکاوی مستمر و بنیادی احتیاج دارد.

   «سونیا مالیک» از IBM می نویسد  «سفر برای یادگیری شامل مجموعه‌ای منتخب از دارایی های یادگیری است، هم رسمی و هم غیر رسمی، که می توان آن ها را برای کسب مهارت های جدید برای یک نقش بخصوص و یا در یک زمینه فناوری استفاده کرد».

   یادگیری یک سرمایه گذاری محسوب می‌شود که معمولاً خودش عواید زیادی را به شما بر می گرداند. بیش از هر زمانی می توان گفت اگر می خواهید مطرح بمانید و به صورت حتمی در جهان پر از تغییرات کاری خود پیشرفت کنید، اکنون است که یادگیری به درد زندگی شما می‌خورد.

   ابر یادگیرندگان به این فرایند ارزش می‌بخشند. آنها یک هدف انتهایی ندارند بلکه به دنبال ارتقاء مداوم می باشند. آنها به طور مداوم به دنبال تسلط یافتن بر اصول، فرآیندها، جهان بینی ها و مدل های فکری جدید و غیره می‌باشند. پیگیری دانش به صورت «مداوم، داوطلبانه و با انگیزه درونی» برای بلوغ آنها اهمیت دارد.

۳. آنها یک نگرش فکری پرورشی اتخاذ می کنند

شما با پرورش یک نگرش فکری رو به رشد هیچگاه دچار اشتباه می شوید- یک تئوری یادگیری ارائه شده توسط دکتر « کارول دوک» که حول و حوش این باور هست که شما می‌توانید هوش، توانایی و عملکرد خود را ارتقا دهید.

      «آلوین تافلر» نویسنده، آینده‌نگر و بیزینس من معروف در بحث فناوری‌های مدرن استدلال می‌کند که «در واقع افراد بی‌سواد قرن بیست و یکم آنهایی نخواهند بود که نمی توانند بخوانند و بنویسند، بلکه آنهایی هستند که نمی توانند یاد بگیرند، یادگیری خود را از یاد ببرند و یک چیز را دوباره یاد بگیرند».

   ترویج نگرش فکری پرورشی و سازش پذیر می تواند به شما کمک کند تا بر بسیاری از اهداف مطلوبتان در زندگی تمرکز کنید. ممکن است انگیزه شما را تحت تاثیر قرار دهد و می تواند شما را برای یافتن فرصت های یادگیری و پرورش مهارت‌هایتان آماده تر کند.

توانایی داشتن ذهنی باز، کسب دانش بهتر و به کار بردن آن به هنگام نیاز، می‌تواند به طور معنی‌داری زندگی و کار شما را ارتقا ببخشند.

۴. ابر یادگیرندگان به دیگران آنچه را که می دانند می آموزند

بر اساس پژوهشی، یادگیرندگان به هنگام توضیح یا آموزش مفاهیم به فردی دیگر یا به کاربردن بلافاصله آن، تقریباً ۹۰ درصد از آن چیزی را که یاد می‌گیرند حفظ می‌کنند.

   آموزش آن چیزی که می دانید به دیگران یکی از موثرترین راه ها برای یادگیری، به خاطر سپردن و به یاد آوردن اطلاعات جدید است. روانشناسان آن را «تمرین بازیابی» می‌نامند. این کار یکی پس از مطمئن ترین روش های ساخت نشان های قوی تر برای حافظه می باشد.

   با آموزش یک مبحث به دیگران به طور ساده و بدون پیچیدگی سعی کنید خودتان هم آموزش ببینید، به طوری که بتوانید به سرعت نقایص موجود در دانشتان را شناسایی کنید. این یک مدل ذهنی ارائه شده توسط فیزیکدان معروف ریچارد فاینمن می‌باشد.

   فاینمن که به «توضیح‌دهندع بزرگ» معروف بود، به سبب توانایی‌اش در به تصویر کشیدن و توضیح ساده مباحث سنگین فیزیک کوانتوم برای تقریباً هر انسانی مورد احترام قرار داشت. «تکنیک فاینمن» در کتاب زندگینامه «جیمز گلیک» با عنوان «نابغه: زندگی و علم ریچارد فاینمن» شرح داده شده است.

   آزمون نهایی که می توانید از دانش خود بگیرید همان ظرفیت انتقال آن دانش به دیگران می باشد. شیوهی بهتر برای یادگیری، پردازش، حفظ و به یاد سپردن اطلاعات این است که نصف زمان را به یادگیری اختصاص دهید و نصف باقی مانده آن را به اشتراک گذاشتن آن چیزی که یاد گرفته اید بپردازید. به عنوان مثال، به جای اینکه یک کتاب را تمام کنید، به دنبال آن باشید که ۵۰ درصد آن را بخوانید و سعی کنید آن را به یاد بیاورید، به اشتراک بگذارید یا ایده های کلیدی آن را که پیش از آن یاد گرفته اید یادداشت کنید.

۵. یادگیرندگان موثر به مغز خود اهمیت می دهند

اگر سلامت مغز خود را حفظ کنید آن هم تیزتر خواهد بود. اینکه برای مغز انسان چه کارهایی انجام بدهید و چه کارهایی انجام ندهید می‌تواند به طور معناداری نحوه ضبط، پردازش و بازیابی اطلاعات در شما را تغییر دهد. همه می خواهند تا زمانی که ممکن است زندگی فعالی داشته باشند. و این هدف به داشتن مغزی سالم و تنومند بستگی دارد.

   این بدان معنا است که غذاهایی که به کاهش سرعت افت شناختی شما کمک می‌کنند را زیاد مصرف کنید- مانند بلوبری، سبزیجات ( سبزیجات برگ سبز مثل کلم، اسفناج و بروکلی)، غلات کامل، پروتئین ماهی و کاهو و انتخاب چربی های غیراشباع سالم (روغن زیتون) در برابر چربی های اشباع (کره).

   «میوه جات و سبزیجات با تنش اکسیداتیو مرتبط با افزایش سن که باعث انحطاط و ضعیف شدن سلولهای مغزی می شود، مبارزه می‌کنند»، دکتر «گری اسمال»، پروفسور در زمینه روانپزشکی و پیری چنین می‌گوید.

   مغز ما به طور طبیعی اگر تحت محافظت ما قرار نگیرد انحطاط پیدا می کند. با این حال، اگر هر چه زودتر مداخله کنید می توانید فرآیند انحطاط آن را بسیار آهسته تر کنید- حفاظت از یک مغز سالم بسیار آسانتر از ترمیم مغزی است که به طور گسترده آسیب دیده است.

۶. آن‌ها زود به زود و به دفعات زیاد استراحت های کوتاه ای برای خود قائل می‌شوند

زمان فرسایش در در حفظ هر چیزی که انتخاب کرده اید تا یاد بگیرید بسیار اهمیت دارد. بر اساس یک پژوهش تازه، داشتن استراحت های کوتاه، زود به زود و به کررات، می تواند به شما کمک کند تا بهتر یاد بگیرید و آهنگ حفظ اطلاعات را در خود ارتقاء دارید.

   «همه فکر میکنند که شما به هنگام یادگیری چیز جدید باید «تمرین کنید تمرین کنید و تمرین کنید». در عوض، ما یافته اینکه استراحت های زودهنگام و متعدد می‌تواند به همان اندازه تمرین و تلاش کردند اهمیت داشته باشد»،این را لئوناردو کوهن، پزشک و دکتر پی اچ دی، و یک محقق پیشکسوت در موسسه ملی بیماریهای عصبی و سکته مغزی در NIH می‌گوید.

   استراحت به مغز کمک می کند تا بهتر کار کند و در حین استراحت حافظه بهتر شکل بگیرد. هر چیزی که انتخاب می کنید تا در طی زمان یاد بگیرید، بسیار اهمیت دارد که زمان‌بندی استراحت را برای داشتن نتایج بهتر بهینه کنید.

   متخصصان مرکز آکادمیک موفقیت دانشگاه ایالتی لوئیزیانا جلسات ۳۰ تا ۵۰ دقیقه‌ای را توصیه می کنند. « هر چیزی کمتر از ۳۰ دقیقه کافی نیست و بیشتر از ۵۰ دقیقه اطلاعات زیادی را به مغز شما وارد می کند که مناسب نیست» الن دان دستیار فارغ التحصیل راهبردهای یادگیری این را می‌گوید.    شبکه های عصبی مغز ما نیاز دارند تا برای پردازش اطلاعات زمان کافی داشته باشند، بنابراین اگر به مغزتان فرصت بیشتری بدهید آن هم می تواند اطلاعات جدید را بازدهی بهتر به خاطر بسپارد- پس به مغز خود زمان کافی برای استراحت و بازیابی بدهید.

ممکن است بپسندید

دیدگاه خود را بنویسید ...

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.