۵ روند داغ طراحی گرافیکی برتر

توسط

زمان مورد نیاز برای مطالعه‌ی این متن: ۵ دقیقه

بر اساس تجربه‌ی من به عنوان یک طراح گرافیک، یکی از هیجان‌انگیزترین بخش‌های کار من، جستجوی ترندهای بصری جدید است. زیبایی خاصی در تغییر و تحول پیوسته‌ی سبک‌های طراحی‌ گرافیکی  متعلق به گذشته، و ترکیب کردن آن‌ها با جنبش‌های طراحی امروزی، نهفته است. این جنبش‌های جدید، زوایا و دیدگاه‌های جدیدی خلق می‌کنند، که همیشه الهام بخش است.

من ۵ ترند داغ و پراستفاده را انتخاب کردم تا در این‌جا معرفی کنم. قصد من از این کار این است که هویت بصری این ۵ ترند را معرفی کنم و نشان دهم که چقدر آسان می‌توان آن‌ها را بازآفرینی کرده و در پروژه‌هایتان استفاده کنید. من این ادعا را با خلق و اضافه کردن مثال‌های ساده از هر ترند در انتهای مقاله، اثبات می‌کنم.

۱‍. مجسمه‌های باستانی به صورت سه بعدی

استفاده از مجسمه‌هایی سه بعدی باستانی یا شمایی کلی از آن‌ها در پوسترها، طراحی صفحات وب و محتواهای گرافیکی نمایشی مخصوص مدل‌سازی [مثلا طراحی گرافیکی دکوراسیون داخلی خانه-مترجم]، روز به روز در حال افزایش است. اگر می‌خواهید بر روی تضادها، خلاقیت، اصالت، و کانسپت‌های روشن‌فکری تاکید کنید و مانور دهید، یا صرفا به دنبال جلب توجه هستید، این ترند را مد نظر قرار دهید. مجسمه‌های باستانی در پس‌زمینه‌های مینیمال و با طراحی‌های تمیز و مرتب می‌توانند غیرمنتظره به نظر برسند، اما خیلی خوب در این قالب‌ها هماهنگ می‌شوند.

۲‍. شکل‌های نامنظم و پر شده با گرادیان‌های مدرن

عکس‌ها و تصاویر، استفاده‌ی زیادی در طراحی بصری دارند. استفاده از شکل‌های نامنظم [شکل‌های ناهمگون و نامنظم؛ متضاد اشکال منظم هندسی مثل مستطیل-مترجم] با گرادیان رنگ‌های پر جنب و جوش می‌تواند مسیری جایگزین برای یک تجربه‌ی طراحی جدید و جذاب باشد. به علاوه، این طرح‌ها هم‌چنین باعث صرفه‌جویی زیاد در زمان می‌شوند و به راحتی خلق می‌شوند!

این افکت را می‌توانید هم در طرح‌های بیولوژیک و هم در نمایش یک مفهوم روشن‌فکرانه، انتزاعی یا نوآورانه استفاده کنید… یا اگر دلتان بخواهد، در طراحی یک اسکرین سیور جدید از آن بهره ببرید!

۳‍. دو رنگ

یا آن طور که من آن را معرفی می‌کنم__ « افکت ویژه‌ی طراحی در یک دقیقه». شما به سادگی، یک عکس یا تصویر را با دو رنگ متضاد، مثلا قرمز و آبی، پر می‌کنید، و از این طریق یک غنای پر جنب و جوش به طرح می‌افزایید. این تکنیک مدت‌ها پیش، هنگامی که رنگ‌های اصلی سی‌ام‌وای‌کی [فیروزه‌ای، سرخابی، زرد، سیاه-مترجم] بسیار گران بودند، اما طراحان راضی به طراحی تک رنگ نبودند، در صنعت چاپ استفاده می‌شد. طراحی دو رنگ در آن شرایط یک فرصت بود. و این افکت امروزه در اوج شکوفایی خود قرار دارد. این ترند به طور گسترده توسط اسپاتیفای، طراحان پوسترهای سینمایی و موارد دیگر استفاده می‌شود.

من برای خلق این افکت معمولا از یک پنجره‌ی تنظیم در فوتوشاپ به نام gradient map استفاده می‌کنم. اگر می‌خواهید به بهترین نتیجه در این افکت دست بیابید، از یک پس‌زمینه‌ی تک رنگ استفاده کنید.

۴‍. کلاژ خراب/ پاره پوره/ نقاشی شده

خراب، پاره پوره، نقاشی‌شده ، خراش‌دار، سوخته، بریده یا تهیه شده با هر سبک ساختار شکنانه‌ی دیگر_ از آن نوع عناصر بصری است که دوست دارید با یکدیگر کلاژ و مخلوط کنید تا مخاطب خود را دچار شگفتی کنید. به دلیل آزادی و صراحت بیانی که از طریق ترکیب کردن آن طرح‌های تکه و پاره قابل دست‌یابی است، من طرفدار پروپا قرص این ترند هستم.

این ترند، در تضاد با طراحی پاکیزه، صاف و ساده و مینیمال قرار می‌گیرد. من حتی این ترند را یک مفهوم پست مدرن از سبک‌های طراحی می‌نامم، چرا که چیزهای معمولی را به چیزهای خارق‌العاده تبدیل می‌کند.

البته، طراح گرافیک، پائولا شر، یک بار گفته‌بود:

«خلق یک طراحی مینیمال و تمیز و مرتب، مثل این می‌ماند که من بخواهم اتاقم را مرتب کنم، و من نیاز به قالبی دارم که رساتر و پر حرف تر باشد؛ یعنی ایجاد یک روح جدید».

این ترند دقیقا همین کار را می‌کند [یک روح جدید خلق می‌کند]

۵. موندریانیسم

این ترند از آن‌جا شروع شد که پیت موندریان [نقاش هلندی-مترجم] نقاشی معروفش را به نام «ترکیبی از قرمز، زرد، آبی و مشکی» در سال ۱۹۲۱ خلق کرد. این قطعه‌ی هنری، با استفاده از رنگ‌های اصلی و خطوط واضح و مرتب، تبدیل به یکی از آثار کلاسیک نقاشی انتزاعی شد، که تا امروز هم الهام‌بخش طراحان بوده‌ است.

امروزه، کانسپت ساختاری پیت موندریان با نامی جدید، در طراحی صفحات وب، دوباره متولد شده‌ است: «موندریانیسم». طرح‌های شبه موزاییکی  به طور گسترده در صفحات وب استفاده می‌شوند، چرا که  طرح‌های شفاف و مرتب مستطیلی‌شان،  به راحتی پاسخگوی استفاده در صفحه نمایش‌هایی با ابعاد مختلف هستند.

ترند افتخاری

من اخیرا، به یک قالب بسیار جالب برخوردم، که در آن به شکل جالبی از مستطیل‌هایی استفاده شده‌ بود که به صورت لایه‌ای بر روی یکدیگر قرار گرفته‌ بودند. با استفاده از یک تصویر یکسان هم در پیش‌زمینه و هم در پس‌زمینه‌ی تصویر، اما دراندازه‌های مختلف ماسک‌های برش خورده، می‌توان به یک افکت با طراوت و هیپنوتیزم‌ کننده دست یافت. به نظر من، این سبک پتانسیل بالایی برای تبدیل شدن به یک ترند موفق دارد.

ممکن است بپسندید

دیدگاه خود را بنویسید ...

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.