Programming-Habits

6 عادت در برنامه نویسی که بسیاری از توسعه دهندگان ندارند. (خود را از دیگران متمایز کنید.)

توسط

زمانی که صحبت از شایستگی برنامه نویسان می شود بلافاصله عادت های خاص  آنها در ذهن شما نقش می بندد. اکثر برنامه نویسان با برخی از این عادت ها موافق هستند؛ اما در واقع، بسیاری از آنها این عادت ها را در خود ندارند.

همان طور همه می دانید، ما با عادت های خود معرفی می شویم. برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس بهتر باید سعی کنید عادت های عالی برنامه نویسی را در خود پرورش دهید.

در این نوشته ۶ عادت عالی برنامه نویسی عنوان شده که باید این نکات را برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس بزرگ به کار بگیرید.

۱. کد خود را بهینه سازی کنید.

یکی از عادت های عالی برنامه نویسی بهینه سازی کد نوشته شده در هنگام مرور آن است. این بهینه سازی ممکن است که اصلاح یک خط از برنامه یا اضافه کردن یک ویژگی کاملا جدید به برنامه باشد.

رابرت سی مارتین نقل قول جالبی از این عادت مبتنی بر اصول پیشاهنگی پسران دارد :

«همیشه زمانی که می خواهید کد خود را بهینه کنید، کد بهتری را پیدا می کنید».

مرور مجدد برخی از کدها بهینه سازی های  کوچکی را می تواند در کدها ایجاد کند که شما را شگفت زده می سازد. این تغییرات می تواند به اندازه تغییر نام یک متغیر یا نام یک تابع کوچک باشد.

حداقل یک بار کد خود را بهینه سازید. با این کار کد شما وضعیت ظاهری بهتر و خطوط کاهش یافته مطلوب تری خواهد داشت.

یکی از عادت های خوبمان این است که مدام یاد میگیریم که کارهای خوب دیروز را امروز با روش های دیگر بهتر انجام دهیم؛ این کار باعث حفظ و مراقبت کد ضروری می شود و از فرسودگی آن جلوگیری می کند.

۲. به این فکر کنید نفر بعدی کیست؟

هر زمان که مشغول کد نویسی هستید به این فکر کنید که برنامه نویس توسعه دهنده بعدی کد چه کسی است و چگونه باید هنگام کدنویسی مطالب را جستجو کند. به نحوی کدنویسی کنید که برای هر فرد قابل خواندن و راحت باشد.

نسبت زمان خواندن کد به نوشتن آن، معمولا بیشتر از ۱۰ به ۱ است. این به معنی آن است که  در طولانی مدت برای خواندن یک کد باعث صرفه جویی در زمان می شود.

سعی کنید کدی بنویسید که همه بتوانند به راحتی آن را درک کنند و از کدنویسی فانتری اجتناب کنید!

واقعا به انجام کارهای اضافه از جمله: تک خط های جادویی که از جایی کپی می کنید و خودتان آن را نمی فهمید، نیازی نیست.

۳. آنچه لازم است انجام دهید نه بیشتر ازآن

توسعه دهندگان تمایل  دارند عادت های عجیب و غریب خود را بیش از حد در کدهای خود استفاده کنند. هنگامی که یک ویژگی خاص درخواست می شود، توسعه دهنده تنها باید متناسب با درخواست در کد، ویژگی اضافی‌ای در آن ایجاد کند.

این گونه امور که هنر کارهای اضافی و بیش از حد هستند را «مهندسی برنامه ریزی شده» می نامیم. کد نوشته شده بیش از حد پیچیده است و به درکی قوی نیاز دارد.

نکته  مهم در مورد مهندسی برنامه ریزی  شده این است که هیچ دلیلی برای انجام آن وجود ندارد و بیشتر اوقات دلیل اضافه کردن این کدها  بر اساس حدس و گمان است. توسعه دهنده در  واقع بر اساس افکار خود کدی را اضافه می کند  که ممکن است در آینده مفید باشد. این در حالی است که در اکثر موارد، از این قطعه کد اضافی هرگز استفاده نمی شود.

۴.برای کدنویسی برنامه داشته باشید.

مهندسی برنامه ریزی بیش از حد منجر به اختلال در طراحی اصلی کدنویسی  شده و باعث عدم توانایی کارکرد مناسب کد می شود. در نتیجه استفاده از آن تنها دشوار بلکه اساسا غیر قابل درک است.

برنامه نویسان واقعی  فقط و فقط یک چیز را دوست دارند و آن برنامه نویسی است. این موضوع نباید شما را شوکه کند اما اتفاق آشکاری که می افتد این است که زمانی که وظیفه خاصی به برنامه نویسان اختصاص داده می شود  آنها مستقیما به بخشی که بیشترین علاقمندی را دارند پرش و سریعا از آنجا شروع به کدنویسی می کنند.

عجله در کدنویسی ممکن است در ابتدا جالب به نظر برسد ولی در نهایت ممکن است هزینه های زیادی برای شما در پی داشته باشد.

تصور کلی از برنامه را هنگام پرش مستقیم به قسمتی از آن نهایتا از دست خواهیم داد.

قبل از شروع برنامه نویسی، بایستی کد را سازماندهی و برنامه ریزی کنید. به مشکلاتی که ممکن است در طول مسیر ایجاد شود فکر کنید و راه های مقابله با آنها را بیابید. ساختار و بدنه کد چگونه می تواند باشد؟ دلیل اجرای برنامه و ویژگی های آن چیست؟

اینها سوالات مهمی هستند که باید قبل از شروع کد نویسی از خود بپرسید. این سوالات می تواند شما را  از واقعیت آگاه سازد که قبل از شروع کدنویسی باید به آن فکر کنید

۵. مستند سازی

مطمئنا مستند سازی جالبترین عادت در این فهرست نیست بلکه عادت بسیار خوب و مهمی در کار شماست.

آیا تا به حال مجبور شدید که پرونده ای که هیچ سندی در مورد چگونگی تنظیم درست همه چیز یا چگونگی عملکرد کاری باشد را بررسی کنید؟

پس از خواندن کد برای چند ساعت، این احتمال وجود دارد که سرنخی در کد پیدا کنید. این اتفاقی است که تمایل دارید برای برخی مستندات اتفاق بیفتد. برای حل حداقل مسئله ، محیط  Readme.md یک فضای مناسب توصیه شده برای توضیح کارایی، نحوه اجرا و راه اندازی برنامه هاست.

نکته جالب در مستندسازی این است که شما می توانید در حین برنامه نویسی آن را اجرا کنید. زمانی را برای تعریف نام متغیرها در نظر بگیرید. این تنها هزینه ای است که برای آن پرداخت می کنید. انتخاب اسامی مناسب برای متغیرها، توابع و کلاس ها برای شما زمان بر خواهند بود؛ اما در آینده باعث صرفه جویی در زمان‌تان خواهد شد.

۶. هرگز یادگیری را متوقف نکنید.

همان طور که اسحاق آسیموف می گوید: «زمانی که یادگیری متوقف شود پوسیدگی آغاز خواهد شد.» این امر در دنیای فناوری به صورت ویژه مصداق  دارد. جایی که همه چیز به سرعت در حال تغییر است، انطباق با تمامی تغییرات غیر ممکن است. شاید شما قادر به انجام آن باشید؛ ولی آن را به شما توصیه نمی کنیم!

سخت نگیرید، شایسته است هر چند وقت یک بار چارچوبی جدید یا یک زبان برنامه نویسی جدید را یاد بگیرید. این موضوع بدین معنا نیست که شما بایستی به طور هم زمان به تمام زبان های برنامه نویسی مسلط باشید؛ بلکه توصیه می کنیم بعضی از آنها را آزمایش کنید و میزان علاقه مندی خود را به آنها بررسی کنید.

زبان های برنامه نویسی دیگر بینش های فراوان جدیدی از چگونگی حل برخی مشکلات در برنامه نویسی به شما می دهد.

جع بندی

با پروش عادت هایی که دیگر برنامه نویسان ندارند می توانید خود را به عنوان یک برنامه نویس از دیگران متمایز کنید. در مقاله به ۶ عادت که اکثر توسعه دهندگان ندارند اشاره شد.

این عادت ها باعث تمایز شما از دیگران می شوند.

  • کد خود را بهینه سازی نمائید.
  • به توسعه دهنده بعدی کد فکر  کنید.
  • کارهای اضافی انجام ندهید.
  • برای کدنویسی خود برنامه ریزی کنید.
  • مستند سازی کنید.
  • هرگز یادگیری را متوقف نکنید.


سعی کنید این عادت ها را یک بار برای همیشه در خود ایجاد کنید. به یاد داشته باشید ایجاد این عادت ها به زمان و صبر نیاز دارند و یک شبه اتفاق نمی افتد.

ما با عادت های خود معرفی می شویم. اکثر برنامه نویسان با برخی از عادت های خاص موافق هستند؛ اما در واقع، بسیاری از آنها این عادت ها را ندارند.

ممکن است بپسندید

دیدگاه خود را بنویسید ...

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.