Stop-Anxious-Thoughts

3 عبارت برای متوقف کردن افکار پریشان

توسط

شما برخی اوقات در مقایسه با حالت عادی، احساس اضطراب و نگرانی بیشتری نسبت به آینده دارید. افکار پریشان می تواند بر تمرکزتان هنگام کار تاثیر بگذارد و اقدامات کمک کننده که ممکن است کسب و کارتان را از بحران مالی جاری نجات دهد، از بین ببرد.

«هیلاری جیکوبز هندل» -روان درمان، مولف و متخصص اضطراب- راه حل‌های هوشمندانه ای برای آرام‌سازی ذهن پریشانتان ارائه کرده است. این روان درمان در مطلبی که اخیرا در وب سایت روانشناسی نوشته، سه عبارت برای دور کردن افکار پریشان و غلبه بر کشمکش های درونی پیشنهاد داده است:  

۱. این حالت گذرا یا موقتی است (این نیز بگذرد!)

این عبارت فقط برای همه گیری فعلی و نتایج آشفته اقتصادی نیست، بلکه تقریبا در تمام موقعیت های مستعد و محرک اضطراب، کاربرد دارد. بیشتر موقعیت های بد و بحران های زندگی، پتانسیل رفع و بهبود در آینده را دارند.

حتی اگر شما کارتان را از دست بدهید یا مجبور باشید شرکت خود را تعطیل کنید، فرصت‌های خوبی برای یافتن کار یا تأسیس شرکت بهتر در آینده دارید.

هیلاری این گونه نقل می کند:

«در ماه فوریه، من از روی اسب افتادم و سه تا دنده ام شکست که درد زیادی را متحمل شدم. شدت درد من اینقدر زیاد بود که نشست و برخاست برایم سخت و غیرممکن شده بود؛ اما می‌دانستم که این دوران تمام خواهد شد و من رو به بهبودی هستم. و البته درد من به تدریج کم و کمتر شد تا جایی که کاملا خوب شدم».

۲. چون من بیشتر نگرانم لزوما به این معنی نیست که شرایط موجود نگران کننده تر است!

قصد ما این نیست که بگوییم در این شرایط چیزی برای نگرانی وجود ندارد. اما جیکوبز هندل بیان می کند، میزان حس اضطراب و نگرانی روز به روز یا در هر لحظه متغیر و در حال نوسان است. این احساسات می‌توانند بسته به شرایط مختلف، (اینکه شما چقدر خواب و استراحت داشته اید یا اینکه گرسنه یا سیر هستید یا میزان کافئین مصرفی‌تان چقدر است)، تغییر کنند.

کوچکترین اختلاف نظر با یک کارمند یا عضوی از خانواده اضطراب و نگرانی شما را افزایش می‌دهد.

اگر امروز بیشتر از دیروز، احساس نگرانی می‌کنید؛ در حالی‌که هیچ چیز مهمی در زندگی شما تغییر نکرده، چند لحظه دست از کار بکشید و از خود بپرسید که در این شرایط چه حسی شما را با شرایط واقعی فعلی‌تان مرتبط می‌کند.

 اضطراب و پریشانی به طرز مضحکی، افکار فاجعه بار را در بر دارند. هیلاری هندل اضافه کرده است: « اگر شما خود را در موقعیتی یافتید که تصور می‌کنید همه چیز خراب شده و هرگز اوضاع بهتر نمی‌شود، این افکار را کنار بگذارید و به خود یادآوری کنید که این حالت فقط یک حس درونی است و این نگرانی واقعی نیست».

۳. یک روز در لحظه، یک ساعت در لحظه، یک دقیقه در لحظه

سعی و تلاش برای غلبه آنی در لحظه بر تمام مشکلات، شما را خسته و فرسوده می‌کند. به جای این کار، به این فکر کنید که امروز یا حتی تا یک ساعت بعد، چه کارهایی باید انجام دهید. تلاش کنید در لحظه به سمت انجام آن کار بروید و بعدا به نگرانی خود بیندیشید. این یک دستورالعمل برای سنگر گرفتن در برابر نگرانی‌هاست.

اگر این کار موثر نبود، به فعالیت هایی برای کاهش استرس‌تان بپردازید؛ پیاده روی، کمی ورزش، چند دقیقه مدیتیشن، صحبت کردن با دوستان یا نوشتن مطلب، گزینه های خوبی هستند.

نظافت منزل یا اتاق برای بعضی از افراد باعث کاهش اضطراب می‌شود. اگر می‌توانید کاری را انتخاب کنید که حال شما را خوب کند؛ حتی اگر تمرکز کاری شما را برهم زند. کاهش اضطراب و پریشانی باعث افزایش عملکرد شما می شود؛ پس وقت صرف کردن برای این کار ارزش دارد.

اما اگر بعد از همه این تلاش‌ها برای غلبه بر اضطراب، همچنان شما احساس نگرانی داشتید، به عبارت اول برگردید و به خود یادآوری کنید که این حس نگرانی موقتی است.

جیکوبز معتقد است که اگر تلاش‌های وی برای غلبه بر نگرانی‌هایش شکست بخورد، به خود می‌گوید: «بی‌خیال همه چیز! فردا روز جدیدی است که ممکن است حال بهتری داشته باشم و این حالت برای همه یکسان است!».

ممکن است بپسندید

دیدگاه خود را بنویسید ...

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.