چرا نوشتن روزانه زندگی شما را بهبود می‌بخشد

توسط

نویسندگان یکی از مهم‌ترین عاداتی که در زندگی برای خود ایجاد کردند، نوشتن روزانه است. بدون شک، نوشتن روزانه تاثیرات مثبت زیادی بر زندگی‌تان خواهد گذاشت؛ مانند:

  • بهبود شغلی؛
  • تحقق اهداف؛
  • رشد شخصی؛
  • توانایی اشتراک ایده‌های‌تان با خوانندگان.


در این مقاله قصد داریم به 5 دلیلی که نوشتن باعث می شود تا زندگی خوبی داشته باشید را به شما بیاموزیم

۱. تقویت انضباط فردی

زندگی تنها با هدف لذت بردن کار ساده‌ای است. همه افراد می‌توانند تماشای تلویزیون و خوردن تنقلات را انجام دهند. صرف زمان زیاد با دوستان و گشت‌و‌گذار هم کار دشواری نیست.

 با این همه، انجام کارهای آسان هیچ حس رضایتی در شما ایجاد نمی‌کند. دلیل اصلی که باعث می‌شود نتوانید از وقت ارزشمند خود استفاده مفید کنید، رعایت نکردن انضباط فردی است؛ اما زمانی که به صورت روزانه می‌نویسید، نظم فردی را در خود تقویت می‌کنید. با این نظم درونی، ممکن است به هر هدفی در زندگی‌تان برسید.

۲. بهبود مهارت متقاعدسازی

نوشتن چیزی جز متقاعد کردن خواننده از طریق کلمات نیست. با وجود این، ابزار شما محدود است؛ یعنی تنها می‌توانید از کلمات برای گفتن یک داستان استفاده کنید. و زمانی که برای خود می‌نویسید، سعی در قانع کردن خود با افکار خودتان دارید. در نتیجه، هر چه بیشتر بنویسید، توانایی متقاعد کردن دیگران را به دست خواهید آورد.

۳. پرورش حس خودآگاهی

ترجمه افکارتان بیشتر از هر چیز دیگری کمک می کند تا خود را بهتر بشناسید. زمانی که هر روز شروع به نوشتن می‌کنید، به‌طور خودکار در مورد افکارتان آگاه‌تر می‌شوید. خودآگاهی از مهم‌ترین مهارت‌های است که موفقیت شغلی‌تان را تضمین می‌کند.

۴. تقویت قدرت تصمیم‌گیری

بیشتر اوقات، کاری را بدون اینکه دلیلش را بدانیم، انجام می‌دهیم. به این فکر کنید که تا به حال چند بار کار اشتباهی انجام داده اید، بدون اینکه علت آن را بدانید.

این کار نشانه ضعف در تفکر شماست. البته دانستن پاسخ همه پرسش‌ها ممکن نیست؛ اما باید از دلیل انجام کارهای‌مان هم آگاه باشیم. زمانی که در مورد فرآیند تصمیم گیری خود می‌نویسید، به‌طور خودکار از دلیل انجام آن آگاه می‌شوید.

۵. پیشرفت تدریجی

زمانی که هر روز کاری را انجام می‌دهید، در ابتدا هیچ گونه تفاوتی احساس نمی‌کنید. ممکن است از خود در مورد فایده‌های آن سوال کنید؛ اما وقتی که آن را به طور مستمر و طولانی مدت، انجام دهید تاثیرات مثبت آن کم‌کم خود را نشان می‌دهند. نوشتن روزانه همانند بعضی از فعالیت‌ها، پیشرفت تدریجی را نشان می‌دهد.

بدون شک، نوشتن روزانه فایده‌های زیاد دیگری هم دارد؛ از این جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • به موقعیتی عالی برای تفکر؛
  • کاهش اضطراب؛
  • کشف ایده‌های نو.


 از همه مهم‌تر اینکه، از طریق نوشتن می‌توانید به دیگران الهام ببخشید یا به اهدافتان برسید.


حال که فایده نوشتن را با هم مرور کردیم، سوال دیگری پیش می‌آید که چگونه می‌توان عادت نوشتن روزانه را در خود ایجاد کرد؟

در اینجا ۴ نکته برای پاسخ به این پرسش آورده شده است

۱. خیلی مطالعه کنید

سعی کنید در ابتدا از سبک نوشتن دیگران تقلید کنید. روشی که «آستین کلیون» آن را روشی موثر برای خلق و رسیدن به سبک خود می‌داند. زمانی‌که از ایده‌های دیگران استفاده می‌کنید، دیگر عذری برای گفتن «چیزی به ذهنم نمی‌ر‌سد» ندارید.

با این همه، کسب مهارت در نوشتن را جدی بگیرید. تا جایی که می‌توانید کتاب بخوانید و در دوره‌ها و کارگاه‌های آموزش نویسندگی شرکت کنید.

۲. یادآوری روزانه ای برای نوشتن‌تان تنظیم کنید

برای یک نویسنده چیزی مهم‌تر از نوشتن به طور مرتب و منظم وجود ندارد. قبل از هر کاری، بهترین زمان برای نوشتن را انتخاب کنید.

 برای مثال، صبح‌ها بیشتر تمرکز دارید یا‌ بعد از ظهرها یا قبل یا بعد از بیدار شدن فرزندتان می‌توانید بهتر بنویسید؟ پس از تصمیم‌گیری، یک یادآوری روزانه را در تلفن همراه خود تنظیم کنید و پس از شنیدن زنگ هشدار، نوشتن را شروع کنید.

۳. برای نوشتن‌تان هدف تعیین کنید

هدف شما از نوشتن، درج یک جمله حقیقی و صادقانه است. تنها یک جمله!

برای همین اولین جمله‌‌ای که به ذهنتان می‌رسد، همیشه صادقانه‌ترین جمله است. از این رو، هیچ وقت نگویید که نوشته‌هایتان به درد نمی‌خورد.

همچنین، از اهدافی مانند نوشتن هزار کلمه در روز بپرهیزید. این گونه اهداف حس خلاقیت و آزادی را از شما می‌گیرد. به جای آن، یک جمله را کامل بنویسید و سپس به نوشتن ادامه دهید.

۴. عوامل برهم‌‌ زننده تمرکزتان را از بین ببرید

به همه اطرافیانتان در مورد تصمیم خود به نوشتن روزانه اطلاع دهید و از آنها بخواهید در طول نوشتن مزاحمتان نشوند. 

هر روز صبح ۳ ساعت را به نوشتن اختصا دهید و در طول آن تلفن را در حالت «لطفاً تماس نگیرید» قرار دهید و به تماس‌ها و پیام‌ها پاسخی ندهید. به خانواده و اطرافیانتان در مورد این زمان اطلاع دهید تا در طول نوشتن مزاحم‌تان نشوند.

فقط کافی است شروع کنید با این همه به نکته دیگری هم باید توجه کنید: همه شما می‎‌توانید یک روز، دو روز و یا سه روز بنویسند؛ اما افراد اندکی قادرند به طور مستمر برای یکسال به نوشتن ادامه دهند. از این رو، برای اثربخشی واقعی آن، باید نوشتن را در طولانی مدت انجام دهید.

در نتیجه، تنها شروع کردن کافی نیست؛ بلکه باید ادامه دهید!


ممکن است بپسندید

دیدگاه خود را بنویسید ...

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.