graphic-design

١٠ اصل اساسی طراحی گرافیک

توسط

طراحی گرافیک نقش مهمی در ایجاد برند و در عین حال، در نمایش ویترین مجموعه مهارت‌های شما دارد. اگرچه برندسازی و طراحی یک دانش جدا نشدنی هستند ، ولی مهم است که اصول طراحی گرافیک را قبل از شروع هر کار جدید بدانید. هنگام کار با مشتری‌ها ، تنها یک فرصت برای ایجاد اولین اثر قوی وجود دارد ، بنابراین چرا تجربه‌ی آن‌ها را با دانش خود و کاربرد عناصر طراحی برای طیف وسیعی از پروژه‌ها از جمله گرافیک رسانه‌های اجتماعی ، رابط کاربری وب و برنامه‌ها ، فیلم‌ها ، آگهی‌ها ، تبلیغات ، و دیگران، تزریق نکنید.  البته ، به عنوان یک طراح، نگران بیرون کشیدن از خطوط و تفریح در حین انجام آن نباشید!

در واقع، شما باید اغلب به بیرون از خط‌ها رنگ بزنید تا از یک حد وسط یا ساختار طراحی تکراری فاصله بگیرید، اما مبتدی‌ها ابتدا باید بدانند که این خط‌های تعیین شده چیست.

بنابراین بیایید ١٠ اصل اساسی طراحی که به شما در ایجاد گرافیک‌های خیره‌کننده کمک می‌کند را بشناسیم.

سه نوع واکنش به یک نمونه طراحی وجود دارد: آره، نه و وای. وای، چیزی هست که باید هدف شود. __ میلتون گلیزر

١.تعادل

تعادل به طرحی کلی ثبات و ساختار می‌بخشد. برای درک بهتر آن ، فکر کنید که پشت هر یک از عناصر طراحی شما وزن وجود دارد. شکل‌ها ، جعبه‌های متنی و تصاویر عناصری هستند که طراحی شما را تشکیل می‌دهند ، بنابراین مهم است که با وزن دیداری که هر یک از این عناصر دارند، آشنا شوید.

حال این بدان معنا نیست که عناصر همیشه باید به طور مساوی پخش شوند یا اندازه آنها برابر باشد ؛ تعادل یا متقارن است یا نامتقارن.

تعادل متقارن وقتی است که وزن عناصر به طور مساوی در هر دو طرف از طرح تقسیم می‌شود.
در حالی که تعادل نامتقارن برای رسیدن به نتیجه در طراحی از مقیاس ، تضاد و رنگ استفاده می‌کند.

vibrant-design

 این طرح پر جنب و جوش  توزیع عناصر (نوارها و رنگها) برای دستیابی به تعادل نامتقارن است. (طراحی شده توسط: آناهات راوال)

٢.نزدیکی

نزدیکی به ایجاد رابطه بین عناصر مشابه یا مرتبط  کمک می‌کند. این عناصر نیازی به گروه‌بندی ندارند ، درعوض، آن‌ها باید به‌صورت دیداری از طریق فونت ، رنگ ، اندازه و غیره به یکدیگر متصل شوند.

Proximity-design

طرح بالا نمونه‌ای از «نزدیکی» است. در این‌جا شکل (دایره) و رنگ‌های ثابت طرحی منظم ایجاد می‌کنند.

٣.هم‌ترازی

تراز کردن در ایجاد ارتباط دیداری یکپارچه با عناصر طراحی نقش محوری دارد. این امر با حذف عناصر قرار داده شده به روشی نامرتب ، به تصاویر ، شکل‌ها و بلوک‌های متون  ظاهری منظم می‌دهد.

متن ، شکل و تصویر در وسط قرار گرفته‌اند و «تراز» ایجادمی‌کنند.

٤.سلسله مراتب دیداری

به زبان ساده، سلسله مراتب زمانی شکل می‌گیرد که وزن دیداری زیاد به مهم‌ترین عنصر یا پیام در طراحی شما داده شود. می‌توان آن را به روش‌های مختلف به دست آورد: استفاده از فونت‌های بزرگ‌تر یا ضخیم‌تر برای برجسته‌کردن عنوان؛ قراردادن پیام کلیدی بالاتر از سایر عناصر طراحی؛ یا افزودن کانون به تصاویر بزرگ‌تر، دقیق‌تر و رنگی‌تر بیش‌تر از تصاویر کوچک‌تر یا کم اهمیت‌تر.

Visual-Hierarchy-design

در این طرح می‌توانید عنوان ، تاریخ ، شکل‌ها ، تصویر و همچنین متن را در پایین به راحتی نشان دهید. (طراحی شده توسط: آناهات راوال)

٥.تکرار

تکرار عنصری اساسی در طراحی است ، به خصوص وقتی صحبت از برندسازی شود. تکرار ایجاد ریتم می‌کند و با  پیوند دادن عناصر سازگار مانند آرم و پالت رنگ ، کلیت طراحی را تقویت می‌کند، و باعث می شود این برند یا طرح بی‌درنگ برای بینندگان شناخت‌پذیر باشد.

Repetition-design

در این نمونه آثار آنلاین، رنگ سبز در صفحه تکرار می‌شود و انسجام و «تکرار» به وجود می‌آورد. (طراحی شده توسط آناهات راوال)

٦.تضاد

تضاد هنگامی اتفاق می‌افتد که بین دو عنصر طراحی مخالف، تفاوت وجود دارد. متداول‌ترین انواع تضادها تیره در مقابل روشن ، معاصر در مقابل از مد افتاده ، بزرگ در مقابل کوچک و غیره است. تضادها توجه بیننده را به عناصر اصلی هدایت می‌کند و اطمینان می‌دهد که هر طرف خوانا است.

Contrast-design

این تصویر تاریک شده است تا متن بتواند تضاد تندی در برابر پس زمینه ایجاد کند.

٧.رنگ

رنگ یک طراحی اساسی مهم است و روحیه کلی یک طرح را نشان می‌دهد. رنگ‌هایی که انتخاب می‌کنید نمایان‌گر برند شما و تونالیته آن است، بنابراین به پالتی انتخابی خود دقت کنید. به عنوان یک طراح گرافیک ، داشتن دانش اساسی در مورد تئوری رنگ همیشه مفید است، برای مثال ، سایه‌های طلایی و خنثی حس کلی دلفریبی را برمی‌انگیزد ، رنگ‌های روشن باعث خوش‌حالی می‌شوند و رنگ آبی احساس آرامش را ایجاد می‌کند. از پالت‌های رنگ می‌توان به عنوان یک تضاد یا حتی برای تکمیل عناصر استفاده کرد.

Colour-design

این پالت رنگ متضاد ، طرحی پر جنب و جوش و پرانرژی ایجاد می‌کند.

٨.فضای منفی

ما در مورد اهمیت رنگ‌ها ، تصاویر و شکل‌ها بحث کرده‌ایم ، اما فضای خالی مانده چیست؟ «فضای منفی» نامیده می‌شود؛ به عبارت ساده فضایی بین عناصر یا اطراف آن. در صورت استفاده‌ی خلاقانه ، فضای منفی می‌تواند به ایجاد شکل و برجسته کردن اجزای مهم طراحی شما کمک کند.

این تصویر نمونه‌ای خیره‌کننده از فضای منفی است.(امتیاز تصویر: مالیکا فاور)

٩.صفحه‌بندی

پائولا شفر: کلمات، معنا و روح دارد.

صفحه‌بندی یکی از ارکان اصلی طراحی است و در صورت اجرای سبک و یا حتی سفارشی‌کردن، در مورد حجم یک برند یا یک اثر هنری صحبت می‌کند. گاهی اوقات ، «نوع» تمام  آن چیزی است که شما نیاز دارید تا مفهوم طراحی خود را به نمایش بگذارید.

Typography-design

نمونه‌ای از نمایش صفحه‌بندی (طراحی شده توسط آناهات راوال)

١٠.قوانین

هنگامی که شما یک طراح گرافیک ماهر هستید که مبانی طراحی را درک می‌کند ، وقت آن رسیده که برخی از این قوانین را بشکنید. منظور من این نیست که از تصاویر پیکسلی یا نوع فونت ناخوانا استفاده کنید. به یاد داشته باشید، هرچیزی را که برای برقراری ارتباط انتخاب می‌کنید ، نباید لطمه ببیند.

Rules-design

طراحی جدید آلبوم ساشی لیف یک اثر هنری حذف قانون است.

در حالی‌که این اصول ممکن است برخی از شما را ملزم به رعایت بیش‌تر و گرفتن تصاویر ذهنی سریع از طراحی‌های جدید کند (که به صورت اتفاقی به آن برخورد می‌کنید)، آن‌ها اصول مهم برای افرادی است که می‌خواهند با استفاده از تصاویر و محتوای قوی، یک برند عالی ایجاد کنند.

ممکن است بپسندید

دیدگاه خود را بنویسید ...

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.