بهیود زندگی

۷ روش برای بهبود زندگی در هفت روز

توسط

تنها راه برای بهبود زندگی، انتخاب تصمیماتی است که زندگی شما را بهتر خواهند کرد. ایده وسوسه‌ انگیزی است که برای ایجاد تحول و بهبود شرایط، به تلاش برای اعمال تغییرات بزرگ و گسترده نیاز دارید؛ اما واقعیت این است که تغییرات کوچک تاثیری بسزائی در زندگی ما ایجاد می‌کنند. یک عادت مفید و سازنده در بلندمدت تاثیر مثبت در پی خواهد داشت.

یک عادت مفید و سازنده در بلندمدت تاثیر مثت خواهد داشت

اگر واقعاً تصمیم گرفتید، تغییر مثبتی در زندگی خود ایجاد کنید با مراحل کوچک، اما هدفمند آغاز کنید تا بتوانید در طول زمان آنها را تحقق بخشید. از یک فعالیت جدید و جذاب شروع کنید؛ اما برای جلوگیری از سرخوردگی و دلزدگی آرام پیش بروید.

پس از انتخاب مراحلی که به دانش و اعتماد به نفس شما می افزاید و انجام فعالیت‌هایی که باعث حس بیشتر سلامتی می شود و ارتباط شما با خود و دیگران را تقویت می کند، خیلی زود تغییر و بهبود را در زندگی خود مشاهده خواهید کرد.

در این مقاله  هفت گام برای کمک به آزادسازی ذهن، کاهش استرس و یادآوری برای آنچه واقعاً در زندگی اهمیت دارد، آورده شده است. همین امروز شروع کنید و تنها در هفت روز تغییرات کوچک، اما موثری در زندگی خود ایجاد کنید.

۱. یک مهارت جدید را یاد بگیرید.

به چیزی فکر کنید که همیشه قصد آموختنش را داشتید؛ اما هیچ وقت فرصت انجام آن را پیدا نکردید. شاید همیشه دوست داشتید، یک زبان خارجی، نواختن یک ساز، بافندگی یا خیاطی یا شاید یک مهارت عملی مانند: استفاده از برنامه فوتوشاپ یا کار با اکسل که هیچ وقت فرصت یادگیری را نداشتید، بیاموزید.

یا اینکه تصمیم داشتید فعالیتی که قبلا از انجامش لذت می‌بردید، مانند: یادگیری اسکیت یا اسکی را دوباره انجام دهید؛ اما منصرف شدید. فعالیتی را انتخاب کنید که همیشه در ذهنتان قصد انجامش را داشتید و برای یادگیری آن برنامه‌ریزی کرده‌اید.

مرحله بعد، فرآهم کردن موارد و منابعی است که به شما برای رسیدن به مهارت در این فعالیت جدید کمک می‌کند. برای یادگیری یک زبان خارجی برنامه‌های زیادی برای دانلود وجود دارد. سایت نیل پیکسل (Nilpixel) دوره‌های آموزشی بسیاری را در حوزه کسب‌و‌کار، مدیریت و ابزارهای نرم افزاری ارائه می‌کند. یوتیوب (YouTube) یک منبع غنی دیگر است که دوره‌های آموزشی بسیاری را برای آموختن هر مهارتی از اسکیت‌‌بازی گرفته تا استفاده از ماشین خیاطی، فراهم کرده است. اگر هر روز ۱۵ تا ۳۰ دقیقه را به آموزش مهارت جدید خود اختصاص دهید، حس رسیدن آرام و مستمر به یک هدف بزرگ را درک خواهید کرد.

 ۲. هر روز به خود یک پاداش دهید.

یکی از بهترین نصیحت‌ها برای مراقبت از خود، در یکی از قسمت‌های سریال خارجی تویین پیکس (Twin Peaks) توسط مامور دیل کوپر گفته شده است: «هر روز و روزی یکبار به خودتان یک هدیه بدهید. در موردش نقشه نکشید، منتظر آن نمانید؛ فقط انجامش بدهید. این هدیه می‌تواند خرید یک پیراهن جدید از فروشگاه لباس، یک چرت کوتاه روی صندلی محل کار یا دو فنجان قهوه داغ و غلیظ باشد».

بیشتر مواقع، افراد معتقدند که هدیه و پاداش به خود، باید چیزی بزرگ، نادر و محدود به وقایع خاصی باشد که باید از قبل برای آن برنامه‌ریزی کرد و آن را با زحمت و کار سخت به دست آورد. در حقیقت، اصلا مجبور نیستید آنقدر خود را دچار زحمت و تحمل فشار کنید تا لایق چیزی با ارزش باشید. بنابراین کمی زیاده‌روی به صورت گهگاه (البته به طور متعادل) شیوه بهتری از زندگی یکنواخت همراه با محروم‌سازی است.

یک پذیرایی کوچک از خودتان در هر روز، باعث افزایش شادی و انگیزه مثبت در شما می‌شود. می‌توانید آن را معادل روانی فشردن دکمه   «تازه‌سازی (refresh) » در نظربگیرید. در نتیجه، به جای از دست دادن کل توان خود، انرژی خود را دوباره بازخواهید یافت و برای مقابله با چالش‌های روزانه آماده خواهید شد.

۳. یک برنامه ورزشی را آغاز کنید.

ورزش نه تنها بخش مهمی از یک زندگی سالم است؛ بلکه همچنین یک راه عالی برای بهبود حالت روحی، کنترل وزن، کاهش اشتها و خنثی کردن آثار منفی استرس است. افرادی که ورزش می‌کنند در مقایسه با افراد کم‌تحرک سلامتی و عمر بیشتری دارند.

وزارت بهداشت و خدمات انسانی آمریکا، انجام ۱۵۰ دقیقه فعالیت هوازی متعادل یا ۷۵ دقیقه فعالیت شدید در هفته یا ترکیبی از هر دو را توصیه می‌کند. اگر زمان فعالیت بدنی شما از این مقدار کمتر است، باید فکری به حال آن کنید!

فارغ از میزان آمادگی جسمانی، شما می‌توانید یک برنامه ورزشی خانگی را شروع کنید. قبل از هر چیز میزان آمادگی جسمانی خود را با توجه به آمادگی اولیه بسنجید. سپس اهداف خود را مشخص کنید.

 آیا قصد کاهش وزن دارید یا می‌خواهید انعطاف‌پذیری خود را افـزایش دهید و یا ماهیچه‌هایتان را تقویت کنید؟ آیا هدف شما آماده‌سازی برای ماراتن و یا هر چالش ورزشی دیگر است؟

اهداف خود را تعیین کنید تا بتوانید میزان پیشرفت خود را اندازه‌گیری کنید.  هدف شما در نهایت باید یکپارچه‌سازی تمرین استقامتی برای تمامی ماهیچه‌های اصلی بدن در برنامه عادی ورزشی، حداقل برای دو روز در هفته باشد. سعی کنید ورزش را به شکل یک عادت روزانه درآورید. به آرامی آغاز کنید و به مرور زمان ورزش‌های سخت‌تر انجام دهید.

۴. چیزهای زاید را از محیط خارج کنید.

ماری کاندو گفته است «هر آنچه حالتان را بهتر نمی‌کند، بهتر است از شرش خلاص شوید» فارغ از اینکه شما طرفدار این گفته هستید یا خیر، باید اعتراف کرد که زندگی در یک محیط تمیز و منظم یک روش عالی برای بهبود زندگی است. این کار می‌تواند به کاهش استرس و افزایش کارایی شما کمک کند.

محیطی عاری از وسایل زاید حس راحتی و رضایت در منزل و محیط کار شما ایجاد می کند. یک فضای مرتب و تمیز به شما اجازه می‌دهد وظایف روزانه خود را موثرتر انجام دهید؛ زیرا همه چیز به سهولت در دسترس خواهد بود و شما می‌دانید وسایلی را که نیاز دارید، کجا پیدا کنید.

برطرف کردن شلوغی و درهم‌ ریختگی به سلامت فیزیکی شما هم کمک می‌کند؛ زیرا ذرات گرد و غبار جمع شده روی چیزهایی که هیچ وقت از آنها استفاده نمی‌کنید، پاک می‌شود. و اینکه خارج کردن وسایل زاید، می‌تواند در شما حس به پایان رساندن کاری را ایجاد کند.

 همچنین به محیطی که در آن کار یا زندگی می‌کنید، افتخار خواهید کرد که به معنای استرس کمتر و خجالت نکشیدن در زمان رسیدن مهمان و مراجعه‌ کننده است.

۵. فهرستی از آروزهای خود تهیه کنید.

فهرست آرزوها (فهرستی از کارهایی که آرزو دارید، قبل از مرگ انجامشان دهید) شیوه‌ای عالی برای دانستن و تصمیم‌گیری در مورد چیزهایی است که در زندگی شما مهم است. بلندی فهرست آرزوها می‌تواند به دلخواه شما، و شامل اهداف کوتاه و بلندمدت برای دستیابی به این اهداف باشد. این کار یک گام مهم برای بهبود شرایط زندگی است؛ زیرا می‌تواند به شما کمک کند که مهم‌ترین مسایل زندگی تان را درک کنید.

هدف نهایی تهیه فهرست آرزوها، کمک برای نهایت استفاده از هر روزتان است. به جای سپری کردن روزها بدون برنامه‌ریزی، با تهیه یک فهرست، هدف، تمرکز و مسیرمشخص را در زندگی خود تعیین کنید.

این کار می‌تواند تجاربی که می‌خواهید داشته باشید و اهدافی که قصد دستیابی به آنها را دارید را مشخص کند. زمانی که فهرست خود را تهیه کردید، زمان ماجراجویی و سفر در دنیای خود و خلق خاطراتی اسن که هر روز لبخند را روی لب‌هایتان می‌نشاند.

۶. با ترس‌هایتان روبرو شوید

همه ما ترس‌هایی در زندگی داریم. این ترس‌ها می‌تواند به مراقبت و سلامتی مان کمک کند. اما این ترس ها همچنان می‌توانند باعث عدم پیشرفت شوند؛ به خصوص اگر به آنها اجازه دهیم زندگی ما را کنترل کنند.

با حوصله به ترس‌ها و نگرانی‌های زندگی خود فکر کنید. برخی از آنها کاملا قابل دفاع هستند؛ اما برخی دیگر تنها ریشه در نگرانی‌های ما دارند. ترس‌های «واقعی» را از بدترین اتفاقات ممکن که اجازه از کنترل خارج شدنشان را دادید، جدا کنید. زمانی که با ترس‌های خود روبرو می‌شویم، پس از تقویت حس شجاعت، یاد می‌گیریم تا بر افکار منفی‌مان غلبه کنیم.

همچنان که با ترس‌هایتان مواجه می‌شوید، آگاهی شما هم افزایش پیدا‌ می‌کند. در حقیقت، برخی از ترس‌هایمان ممکن است اتفاق افتد، اما زندگی با ناملایماتش به ما بینش دیگری می دهد. حتی اگر بدترین اتفاق در زندگی ما رخ دهد، بازهم می‌توانیم بر آن پیروز شویم. شناخت ترس‌هایمان به ما در تقویت حس همدردی نسبت به دیگران هم کمک خواهد کرد.

می‌توانیم خود را جای دیگران بگذاریم و نسبت به آنچه آنها درگیرش هستند، همدردی کنیم. و مهم‌تر از همه مواجهه با ترس‌هایتان برای تقویت انعطاف‌پذیری و استقامت روانی به شما کمک خواهد کرد. اگر با ترس‌هایتان روبرو شده‌اید، باید راه غلبه بر موانع و مشکلات را یادگرفته باشید. باید یاد گرفته باشید که حتی تحت سخت‌ترین شرایط می‌توانید موفق شوید.

 ۷.دوباره با یک دوست قدیمی ارتباط برقرار کنید.

تقریبا هیچ لذتی مثل ارتباط دوباره با یک دوست قدیمی نیست. گاهی گذشت زمان و فاصله، باعث دوری ما از افرادی که دوستشان داریم می‌شود. گاهی دوستی کم‌رنگ و محو می‌شود؛ البته نه به خاطر عدم اطمینان یا بدخواهی، بلکه به دلیل مشغله‌های زندگی، دیگر قادر به حفظ پیوندهای گذشته نیستم.

اما زمانی که یک دوستی قدیمی را زنده می‌کنیم، با گذشته خود پیوندی برقرار می‌کنیم. با انجام این کار، متوجه خواهید شد که پیوندهای گذشته هنوز هم محکم هستند و می‌توانید همه چیز را از آنجایی که ترک کردید دوباره به دست آورید.

دوستان قدیمی می‌توانند قبل از اینکه همه چیز پیچیده شود به شما یادآوری کنند که چه کسی بودید و این کار به شما در آنچه می‌خواهید باشید کمک می‌کند. همچنین، می‌توانید رویاها و آرزوهایی که زمانی داشتید، زنده کنید. شاید از آنها فراتر رفتید و شاید آن آرزوها دیگر برای شما وجود ندارند. اگر شرایط شما این چنین است، دوستان قدیمی همیشه می‌توانند به شما در رسیدن به راهی که طی کرده‌اید یا باید برید کمک کنند.

ممکن است بپسندید

دیدگاه خود را بنویسید ...

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.