Durig-Uncertain-Times

مدیریت شرایط پیش بینی نشده در یک استارتاپ به سبک زندگی شتر

توسط

در این مقاله یاد می گیرید چطور شرایط غیر منتظره ی استارتاپ خود را با سبک زندگی شترها مدیریت کنید.

یکی از ویژگی های منحصر به فرد شترها این است که در شرایط سخت، ماه ها بدون آب و غذا می توانند زنده بمانند و خود را با این شرایط وفق دهند، از این رو، شترها در بدترین وضعیت هم می توانند زنده بمانند؛ زیرا آنها برای چنین شرایطی آماده هستند.

حتی شرکت هایی که در تجارت خود محتاطانه تر عمل می کنند، در شرایط اقتصادی غیر منتظره، می توانند درس های زیادی از استارتاپ شترها بیاموزند.

موارد بسیاری وجود دارد که باید از سیستم های استارتاپی کارآفرینان خارج از حیطه ی سیلیکون ولی و فعالیت چشمگیرشان در تجارت یاد بگیرید.

کارآفرینان در استارتاپ خود در طولانی مدت با مشکلاتی چون: کمبود سرمایه ، کمبود منابع انسانی کارآمد و نوسانات کلان اقتصادی روبرو می شوند؛ به همین دلیل مدیریت استارتاپ در چنین شرایطی، بیش تر شبیه به عملکرد شترهاست تا عملکرد یک اسب تک شاخ!


راه اندازی استارتاپ خیلی دور از تصور نیست، تنها باید درآمد خود را مدیریت کنید

کارآفرینان به سبک زندگی شتر هزینه های خود را مدیریت و محصولاتشان را ارزیابی می کنند؛  به طوری که این دو عنصر باعث می شود تا استارتاپ آن ها با اصول کاملاً صحیحی ساخته شود.

از آنجایی که نوسانات کنترل می شود و شیب نزولی هزینه برای استارتاپ به سبک زندگی شترها، تقریباً به اندازه سود در هزینه نیست، سرمایه داران می توانند زمان افزایش سرمایه را انتخاب کنند.

برخی از شرکت ها مانند  Mailchimp و Basecamp تصمیم گرفتند که به هیچ وجه پولی برای سرمایه گذاری درنظر نگیرند. در حالی که این یک استدلال علیه سرمایه گذاری نیست، استارتاپ به سبک زندگی شتر، می تواند در شرایط مناسب برای جمع آوری سرمایه، ریسک پذیر باشد.

باهوش ترین استارتاپ ها، سرمایه را با یک روش خاص، در ذهنشان در نظر می گیرند و تنها مبلغ مورد نیاز خود را جمع می کنند.


کارآفرین استارتاپ سبک شتر اهرم های خود را برای اقدام در یک بحران غیرمنتظره درک می کند

کارآفرین های استارتاپ به سبک زندگی شتر بحران های مختلف را پیش بینی می کنند، برنامه خود را با سرمایه گذاران در میان می گذارند و در موارد اضطراری اقدام می کنند.

به طور مثال، به  zoona شرکت پول همراه توجه کنید: کیت دیویس، یکی از بنیانگذاران، روی یک مدل مالی دقیق سرمایه گذاری کرد که به طوری که بسیاری از محرک های اقتصادی را بر اساس نوسانات غرفه های خدمات مالی Zoona و همچنین نیازهای نقدی مشاغل تحت اتفاقات متعدد، پیش بینی می کرد.

با توجه به شرایط بدی که  در سال  2016، اتفاق افتاد و ارز با بحران مواجه شد، ارزش kwacha زامبیا بیش از 70 درصد کاهش یافت، در این مورد، دیویس توضیح داده است: «ما با اطمینان توانستیم این شرایط را درک کنیم و به سرمایه گذاران و شرکای خود طیف وسیعی از نتایج احتمالی را نشان دهیم و کسب و کار خود را رونق بخشیم؛ در زمانی که بحران ارز اتفاق افتاد، زونا به سرعت عمل کرد».

ارزیابی این سرمایه گذار تأثیری خوبی در ارزش گسترده تجارت گذاشت، به طوری که سرمایه گذاران را فراخواند و برنامه ای را از جمله : حق عضویت در شرکت، کاهش سرمایه گذاری و تعدیل هزینه های مختلف را شکل داد.

با اینکه این شرکت سرمایه ناچیزی به دست آورد، تحولات شرایط را به طور جدی پیگیری کرد.


استارتاپ شتر، همه تخم های خود را در یک سبد قرار نمی دهد

زمانی که برخی از تجارت های فعال در شرایط خاص نظر شما را تحت تاثیر قرار می دهند ، استارتاپ های شتر گزینه های استراتژیک دیگری دارند که می توانید از آن ها استفاده کنید.

غالباً، این به معنای تنوع یک محصول، موقعیت تجاری یا دیدگاه مشتری است. در دره سیلیکون، استارتاپ ها مانند پشه ها که تمرکز خارق العاده ای دارند، فعالیت می کنند.

کارآفرینان استارتاپ به سبک زندگی شتر معمولاً با ایجاد تنوع در ساخت و ترکیب محصولاتشان، یک بازتاب خوب اقتصادی را در پیچیدگی های اکوسیستم به وجود می آورند.

VisionSpring یک شرکت اجتماعی جهانی که به فقرا عینک ارائه می دهد، سه خط تجاری دارد و در شش بازار فعال است:

  1. فروش از طریق واسطه ها
  2. فروش به عمده فروشان
  3. فروش مستقیم

در این شرکت هجده شغل وجود دارد، هر یک در سطح بلوغ و مقیاس متفاوت افراد هستند و افراد کارکشته تر از دیگران حمایت می کنند و اگر کارمندی گروه را ترک کند، دیگران باقی می مانند. با این حال، در رویکرد نمونه کارها بسیار موفق هستند.

یکی از دلایلی که Silicon Valley این استراتژی را برای استارتاپ ها توصیه می کند، این است که ساخت شرکت های با رشد سریع، بسیار دشوار است و به تلاش و فداکاری فراوان نیاز دارد.

یک استارتاپ در حال گسترش باید چندین پروژه کوچک را وسعت دهد و باید از دستورالعمل اعتدال در هر کدام پیروی کند.

بنابراین، نتیجه می گیریم که نباید فقط به تنوع پروژه ها، آن هم به شیوه تصادفی توجه کنید؛ بلکه باید در صورت لزوم در مورد ساختن نمونه کارها به صورت استارتژیک عمل کنید.


سخن آخر کارآفرینان استارتاپ سبک شتر

به طور طبیعی، هیچ «راز پنهانی» در راه اندازی های تجارت موفق وجود ندارد؛ بلکه  «فرصت» عامل همه چیز است. با این حال، روش استارتاپ به سبک زندگی شتر و طرح عدم قطعیت و انجام این کار، احتمال بقا و پیشرفت آن استارتاپ را در دراز مدت افزایش می‌ دهد.

ممکن است بپسندید

دیدگاه خود را بنویسید ...

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.