ux-writnig

شیوه نوشتن UX ( یو،ایکس ): هنر طراحی مکالمات چه معنایی دارد؟

توسط

شیوه نوشتن UX ( یو،ایکس) چیست؟

در این شیوه به تمرین نوشتن قسمت های کوچکی از متن اشاره شده و هدف آن کمک و راهنمایی رساندن به کاربران برای اطلاع از انواع شیوه های تعامل با رابط هاست.

در اصل، هدف از به کار بردن این شیوه ایجاد ارتباط بین کاربر و رابط است.  همچنین این شیوه کمک می کند تا هرگونه تعارض یا اختلافات احتمالی که ممکن است بین کاربران و طرف مقابلشان درباره محصولات دیجیتالی به وجود آید، جلوگیری کند و از بین ببرد.

در شیوه نوشتن UX (یو،ایکس) مختصر بودن و ارتباط معنایی زیاد، این روش را از سایر روش های نوشتن متمایزکرده است.

میکروکوپی به چه معنا می‌باشد؟

به بخش‌های کوچک متن (در بخش قبلی ذکر شده) که یک نویسنده به شیوه یو،ایکس می نویسد میکروکپی گفته می شود.

برخی از نمونه های رایج عبارتند از:

• متن های دکمه (گزینه ها)؛

• دستورالعمل‌ / متن های کمکی؛

• پیام های خطا؛

• زیرنویس ها؛

• متن های راهنما، اشاره ها و غیره.

فراموش نکنید در صورتی که از اعلان هایی که به چیزی اشاره می کنند، به کار ببرید، سایت از کوکی ها استفاده می کند!

Microcopies

یک میکروکپی ایده آل باید واضح ، مختصر و مفید باشد –  در نمونه زیر، سایت گوگل تکامل پیام خطا را هنگامی که کاربر رمز عبور نادرست برای ورود به سیستم وارد می‌کند، نشان می دهد.

در نمونه اصلی ، کاربران به علت احتمال وجود مشکل برای ورود به سیستم دچار دلهره می شوند . هیچ گزینه کمکی در این نمونه وجود ندارد.

در نمونه دوم مشخص شده که یک خطای ورود به سیستم وجود دارد؛ زیرا کاربر رمز عبور نادرستی وارد کرده است.

در نمونه بعدی ، آنها با گذاشتن این نوع خطا، پیام را مختصر و در عین حال معنی دار کردند. 

پیش فرض این خطا ممکن است از آنجایی که کاربر در حال تلاش برای ورود به سیستم می‌باشد ، برای اخطار ورود در سیستم نمایان شود.

در این قسمت پیام واضح و مختصر است؛ اما دکمه موافقت در زیر آن کاربردی ندارد.  اگر رمز عبور نادرست است، برای کاربران باید گزینه دیگری وجود داشته باشد تا رمز عبور خود را بازیابی کنند.

چگونه شیوه نوشتن UX (یو،ایکس) ممکن است اثربخش و مفید باشد؟

این شرایط را تصور کنید که برای خرید یک تلویزیون جدید در یک فروشگاه الکترونیکی هستید  و مدلی را پیدا می کنید که دنبالش هستید.  در عرض چند ثانیه ، یک فروشنده خدمت شما می‌رسد تا به شما از تمام ویژگی های مختلف آن توضیح و خلاصه ای ارائه بدهد.  او شما را در مورد نحوه استفاده، چگونگی تنظیم آن و موارد احتیاطی که در هنگام استفاده باید رعایت کنید، راهنمایی می کند.

شیوه نوشتن UX مانند همان فروشنده یا راهنمای محصولات دیجیتال است.

این شیوه منحنی یادگیری را پایین میکشد

رابط ها هر روز در حال تحول هستند و با هر یک از این تحولات، یادگیری جدیدی به وجود می آید. شیوه نوشتن UX یو،ایکس در اینجا به عنوان راهنمای کاربران در هر مرحله عمل می‌کند و هر آنچه را که باید توضیح داده شود را برای آنها توضیح می دهد و از این طریق به روند یادگیری آنها سرعت می بخشد.

این شیوه ابهامات را از بین میبرد و اضطراب را کاهش می دهد

در مواقع حساس که کاربران باید تعهدی بدهند (تعهدات مالی) که ممکن است غیرقابل برگشت باشد، این کاربران می خواهند تا شرایط تعهد برایشان واضح باشد.  اگر چیزی در تعهدنامه نامشخص یا نامعلوم باشد، آنها مضطرب می شوند و ممکن است عقب بکشند. روش موثر نوشتن UX یو،ایکس می تواند اضطراب آنها را در این مواقع کاهش دهد.

به عنوان مثال، تصور کنید که می خواهید نسخه آزمایشی یک سرویس پخش جدید را که هفته گذشته ارائه شده، دریافت کنید.  قبل از زدن دکمه«شروع » نمی خواهید مطمئن شوید که آیا باید اطلاعات کارت اعتباری خود را وارد کنید یا خیر یا اینکه آیا از قبل شارژ می شود؟

 در چنین شرایطی یک میکروکپی کوچک به راحتی این مسائل را حل می کند و کاربران از آن استقبال می کنند.

در این شیوه رابط مورد نظر صمیمانه تر برخورد می‌کند

صدا هرگز تغییر نمی کند؛ اما تن آن تغییر می کند.  یک لحن دوستانه می تواند احساس خودمانی و راحتی بین رابط و کاربران ایجاد کند‌ و همینطور ممکن است باعث شود که کاربران احساس کنند در حال گفتگو با یک فرد واقعی هستند و از آن تجربه خوشایندی داشته باشد . به این ترتیب، با این روش احتمال متقاعد شدنشان بیشتر می‌شود.

مشارکت کاربران بیشتری را ترغیب می کند

استفاده از زبانی که متناسب با طرز گویش کاربران باشد، ممکن است تأثیر بسزایی در مراجعه آنها برای استفاده از محصول یا خدماتتان بگذارد.  گوگل در سال ۲۰۱۷ در نمونه (ای / ا) نشان داده که چگونه فقط با تغییر عبارت «رزرو یک اتاق« به «بررسی موجود بودن اتاق» در صفحه جستجوی هتل خود ، ۱۷٪ مراجعه کاربران را افزایش داده است.

وقتی کاربران در صفحه جستجوی هتل هستند، در نظر ندارند که فوراً هتل خاصی را انتخاب کنند .  در عبارت «اتاق رزرو کنید» به نظر می رسد که دیگر با انتخاب آن راه برگشتی نیست؛ ولی در عوض، عبارت «بررسی موجود بودن اتاق» با توجه به متن مناسب تر آنها را به فکر می اندازد که آیا به این کار مایل هستند یا خیر.

در نتیجه این عبارت برای آنها موثرتر است .


بهترین تمرینات در شیوه نوشتن UX (یو،ایکس)

به سادگی و وضوح دقت کنید

از کلمات و اصطلاحات ساده استفاده کنید تا مطمئن شوید که متن شما با اهداف مختلف مخاطبان هم خوانی دارد. همچنین به خاطر داشته باشید که همه کاربران تنها به یک زبان خاص مهارت ندارند.

بنابراین سعی کنید تا از کلمات و عباراتی استفاده کنید که به راحتی به چند زبان ترجمه می شوند؛ زیرا ممکن است انگلیسی در بسیاری از مناطق جزء زبان اصلی نباشد.

«ویرایشگر همینگوی» در شرایطی که مطمئن نیستید آنچه که نوشتید به اندازه کافی واضح است یا خیر، می‌تواند مفید باشد. این ویرایشگر سطح «درجه»متن شما را تعیین می کند؛ به این صورت که برای درک بهتر کاربران، قسمت هایی که نوشته شما بیش از حد متراکم یا پیچیده باشد را به رنگ قرمز و زرد نشان میدهد .

در ارتباط با کاربران در هر زمینه ای همدردی کنید

سعی کنید نسخه مورد نظر خود را در ارتباط با همه انواع کاربران ارزیابی کنید.  پس از انجام این کار، همه چیز در جای خود قرار می گیرد.

برای مثال، رزرو هتل در سایت گوگل که قبلاً ذکر شد، فقط با گذاشتن خودتان به جای دیگران، خواهید دانست که در چه شرایطی به کمک نیاز دارند.

در اصطلاح میکروکپی به کلمه “میکرو” دقت کنید

متن خود را در صورتی که معنای زیادی دارد تا حد امکان مختصر کنید. متن های طولانی توجه‌ها را به خود جلب می کنند و ما نمی خواهیم که میکروکپی عنصر اصلی صفحه باشد، میکروکپی تنها باید ابزاری برای راهنمایی یا کمک به کاربران باشد.

نکاتی که باید در خصوص تسلط یافتن در طرح هایتان رعایت کنید:

در صورت لزوم خلاق باشید

در روش میکروکپی متن نباید به صورت خسته کننده یا بی روح باشند. میتوانید هر جا که به نظر مناسب است کمی طنز اضافه کنید و از لحنی صمیمی تر (دوستانه) استفاده کنید.

به عنوان مثال، می توانیم متن گزینه ی CTA (سی،تی،ای) معمولی را از “مشترک شدن” به چیزی مانند “من علاقه مندم” تغییر دهیم؛ چرا که با انتخاب این گزینه حس علاقه مندی به کاربران القا می‌شود.

اما هنگام استفاده از طنز محتاط باشید. شوخ طبع  بودن در موقعیت های نامناسب می تواند صدمه ای جدی وارد کند.

میلچیمپ از معدود شرکت هایی است که این تکنیک را به کار می برد. شما با مراجعه به این سایت (برنامه) نمونه های فوق العاده ای از میکروکپی در سراسر آن را خواهید دید.

در صورت لزوم در متن از تصاویر استفاده کنید

در مواقعی که کلمات کافی نیستند میتوانید از تصاویر استفاده کنید؛ زیرا ممکن است کاربران برای درک مطلبی به اطلاعات بیشتری نیاز داشته باشند.  یک تصویر مناسب می تواند متن میکروکپی را واضح تر سازد.

معمولاً شما می توانید تصاویر را در صفحه های نمایش پیدا کنید؛ مانند تصویر زیر در برنامه mailchimp (ای ا اس)


بازاریابی میل‌چیمپ mailchimp و برنامه SRM– صفحه نمایش  

 

با این وجود اگر تصویر گذاری را خارج از حد مجاز انجام دهید ممکن است همه چیز اشتباه شود ، چرا که تصاویر قسمت نسبتاً بزرگی را در صفحه اشغال می کنند و این موضوع می تواند به خصوص در تلفن همراه مشکل ایجاد کند.

همچنین ( با این نوع عکس برداری های زیاد ) زمانی شما مطالبی را که با چند خط به راحتی میتوان درک کرد را به طور گسترده ای توضیح می‌دهید ، با این کارتان ممکن است باعث شوید کاربران گمان کنند که دارید توانایی آنها را در درک این مطالب زیر سوال می برید.

خلاصه مطلب

گروه نیلسن نورمن با مطالعه درباره نحوه خواندن افراد در وب نتیجه گرفتند:

« افراد مختلف به ندرت مطالب صفحات وب را به صورت کلمه به کلمه می خوانند. در عوض آنها مطالب را تندخوانی می کنند و تنها کلمات و به جملات مورد نظرشان توجه می کنند».

با توجه به این نکته، برای هر متنی که بیش از ۲ خط داشته باشد یک عنوان مختصر و معنی دار بنویسید. این طرز کار، تندخوانی موثرتر و عدم نیاز به دقت بیشتر را امکان پذیر می کند؛ چرا که در این روش دیگر لازم نیست که کاربران برای درک متن، کلی مطالب حاشیه ای را هم بخوانند.

ممکن است بپسندید

دیدگاه خود را بنویسید ...

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.