color-theory

رویکردی آسان به نظریه رنگ ها در طراحی گرافیک

توسط

اینکه یک طراحی معمولی را با تنها انتخاب درست رنگ ها به ترکیبی فوق العاده ارتقاء داد، کار آسانی است. از طرفی دیگر، نگاه به چرخه رنگ‌ها با احتمالات رنگی متعدد، و ساخت یک پالت رنگی حتی با دو رنگ، می‌تواند نگران کننده باشد.

اگرچه این بحث سلیقه (ترکیبی از رنگهای زیبا برای من لزوماً نباید برای شما زیبا باشد) است، اما تعدادی دستورالعمل وجود دارد که به شما کمک می‌کنند تا به الگوی رنگی متناسب با طراحیتان دست یابید. 

جنبه روانشناختی

رنگ های گرم مهیج و معادل انرژی هستند، در حالی که رنگ های سرد مرکب بوده و بهتر نمایانگر آرامش می باشند، درست است؟ خب لزوما این طور نیست. تحقیق پیش از آنکه الگوی رنگی خود را انتخاب کنید بسیار اهمیت دارد. این سوال را از خودتان بپرسید: «مخاطب هدف شما کیست؟»، پاسخ این سوال انتخاب شما را تحت تأثیر قرار می دهد، چراکه مفاهیم و معناها از فرهنگی تا فرهنگ دیگر برای رنگ ها تفاوت دارند.

به عنوان مثال، رنگ مشکی که سوگواری و رمز و راز را در فرهنگ غربی تحریک می‌کند، در کشورهای شرقی می‌تواند به معنای تولد مجدد باشد. از طرف دیگر، رنگ سفید که معمولاً به معنای صلح و پاکی است، در برخی از کشورهای آسیایی به معنای مرگ و بدشانسی است.

PSYCHOLOGICAL ASPECT

رنگ قرمز استفاده شده در یک پخش کننده موسیقی، نشان دهنده ارتعاشات و انرژی است (توسط «مساکی»).

علاوه براین، مفهوم پایه‌ای وجود دارد، که بر اساس آن رنگ ها توانایی خارق‌العاده‌ای در تحریک احساست بخصوص هر فرد و جذب توجه افراد دارند. در حالی که هیچ فرمول جادویی وجود ندارد، نظریه رنگ ها اطمینان می تواند کمک کند تا تمامی آن ابعاد را به تعادل رسانید و به نتیجه دلخواه خود دست یابید. \

PSYCHOLOGICAL ASPECT

آبی یک رنگ سرد و آرامش‌بخش است که اغلب در طراحی شرکت ها و فناوری ها استفاده می شود و تعادل، حرفه ای گرایی و امنیت را تداعی می‌کند (توسط «کاسمین کپیتانو»).

چرخه رنگ ها

احتمالاً این را قبلاً هم دیده اید؛ یک چرخه سنتی با دوازده رنگ فام که به ما کمک می‌کند تا روابط میان رنگ ها را به تصویر بکشیم.

COLOR-WHEEL

این چرخه از ترکیبی از رنگ های اولیه، رنگ های ثانویه (حاصل از ترکیب رنگ های اولیه) و رنگ‌های ثالثیه که از ترکیبی از رنگهای دو دسته بندی پیشین شکل می گیرند، تشکیل شده است. اکنون، در هنگام انتخاب یک پالت چرخه رنگ ها چه کمکی به شما می توانند ارائه دهند؟ خب، این رنگها در روابط دل‌پذیر بصری قرار دارند که در طی سال ها ابداع شده‌اند:

مونوکروماتیک: انواعی از سایه ها، ترکیب و شدت‌ یک تک رنگ .

آنالوگ: رنگ و سایه ای که درست در کنار آن رنگ قرار دارد.

سه‌گانه: سه رنگ که فضای برابری را در چرخه گرفته‌اند.

مکمل: یک رنگ و رنگ دقیقا مقابل آن در چرخه.

این‌ها تنها تعدادی از این روابط هستند که می‌توانند به شما در هنگام انتخاب رنگ ها، ایده های روشنی از آنچه می بایست انجام دهید(و به همان اندازه آنچه باید از آن پرهیز کنید)، ارائه ‌دهند.

در ابزار انتخاب رنگ «طراح گراویت»، برای هر رنگی که انتخاب می کنید، به طور خودکار ترکیب‌ها، سایه‌ها، شدت‌ها و مخلوط‌های متفاوتی را دریافت می کنید. این ویژگی باعث صرفه جویی زمانی زیادی برای شما خواهد شد.

ژنراتور ساخت پالت رنگ

الهام گرفتن از یک تصویر زیبا و هارمونیک نیز حقه خوبی است. اگرچه انتخاب رنگ ها از آن به صورت تصادفی، باعث رسیدن به یک نتیجه گیج کننده و نامتعادل خواهد شد. به همین دلیل است که شما باید از دیگر ویژگی برجسته «طراح گراویت» استفاده کنید: تصویری انتخاب کنید که رنگ هایی دارد که برای طراحی شما فوق‌العاده به نظر می‌رسند و به بخش «رنگ‌ها» در پنل سمت راست بروید.

PALETTE-GENERATORS

در آنجا یک پالت رنگ برای آن تصویر پیدا خواهد کرد که به طور خودکار برای شما ایجاد شده است. از کل پالت یا از قسمتی از آن استفاده کنید.

حفظ تعادل است که بیش از هر چیز اهمیت دارد

استفاده از رنگ ها به طور موثر تنها به این معنی نیست که هر رنگی را که با کار شما تناسب داشت انتخاب کنید: می‌بایست تعادل را برقرار کنید. به عبارتی دیگر: هر چه رنگ‌های بیشتری انتخاب کنید، ایجاد تعادل در بین آنها سخت‌تر خواهد شد.

نهایتا چه چیزی اهمیت بیشتری دارد- رابطه بین رنگ‌هایی که انتخاب کرده اید را بررسی کنید و از خودتان این سوالات را بپرسید: آیا بین آن‌ها کنتراست کافی (یا بیش از اندازه) وجود دارد؟ آیا همه چیز واضح، معین و به طور کامل دل‌پذیر است؟ پالت رنگی شما چه حس و حالی را در شما تهییج می‌کند؟ یک رنگ چگونه بر رنگ های اطراف خود تاثیر می گذارد؟ آیا این الگو رنگی با بافتار زمینه‌ تناسب دارد؟

BALANCE

یک دعوت نامه که در «طراح گراویت» با استفاده از الگوی رنگی آنالوگ (بنفش، صورتی و صورتی در سایه‌های متفاوت) طراحی شده است.

این ابعاد به ظاهر کوچک اما مهم، نباید پیش از پایان کار به فراموشی سپرده شوند.

رنگ ها می توانند به طور قابل ملاحظه‌ای طراحی های شما و درک دیگران از آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهند. انتخاب پالت رنگی مناسب بخش بزرگی از کار شما است- این وجهه تنها بعد هنری کار نیست بلکه بعد بازاریابی آن نیز محسوب می‌شود. به همین دلیل است که امید داریم استفاده از این نکات راهنما اطمینان به شما در انتخاب و به کارگیری مناسب رنگ ها کمک خواهند کرد.

ممکن است بپسندید

دیدگاه خود را بنویسید ...

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.