Guide-for-Startups

راهنمای گذر از ویروس کرونا برای شرکت های استارتاپ

توسط

۱۵ راهکار برای ادامه کسب و کار در زمینه شرکت های استارتاپ با وجود بحران.

راه اندازی یک شرکت استارتاپ کار سختی است و با این وجود در مواقع بحران مسئله ی چگونگی گذر از این موقعیت ها مورد ابهام است.  بیماری همه گیر کرونا یک بحران جدی است و بر راه اندازی شرکتتان تأثیر منفی خواهد گذاشت. در این مواقع سخت وقت آن است که نقش مدیر این مبارزه را بازی کنید.

در جریان بحران مالی سال ۲۰۰۸  ما هنگام راه اندازی شرکت استارتاپ خود در کوبا در چنین وضعیت مشابهی قرار داشتیم.  در واقع هنگامی که بحران شروع شد ما در شرایط خاصی درگیر با خریداران بالقوه بودیم، در آن زمان آنها ناگهان با چالش های مالی مواجه شدند و عقب نشینی کردند. ما به جایی رسیدیم که دیگر پولی نداشتیم و جمع آوری پول برایمان غیرممکن بود چرا که بسیاری از سرمایه گذاران فعالیت هایشان را متوقف کرده بودند. 

علاوه بر این ، ما هنوز باید هزینه های کلان وکلای خود را برای زحمتی که کشیده اند میپرداختیم ، ما نه ماه برای نجات خود از این شرایط بی وقفه تلاش میکردیم . با تشکر از یک تیم عالی که با ما همکاری کرد و شانس زیادی را برایمان به همراه آورد ، ما بالاخره توانستیم در لحظه ی آخر پول لازم را برای ادامه کسب و کار جمع آوری کنیم. کوبا برای ما نمونه ای از یک موفقیت شد و در اوایل سال ۲۰۱۴ تحویل کوالکم داده شد و امروزه بخشی از بنیاد ووفریا می‌باشد.

پول نقد برای یک شرکت به شباهت سوخت میماند. وقتی مدیر یک شرکت استارتاپ پول نقدش به اتمام می‌رسد مجبور خواهد شد که فعالیت خود را متوقف کند و درهای شرکت را ببندد. بحران به معنای “زمان سختی یا خطر جدی” است، هیچ کس نمی داند چه مدت ادامه خواهد داشت یا چقدر بد خواهد بود، بنابراین شرکت ها برای نجات از این شرایط بحرانی باید هر چه سریعتر با قاطعیت واکنش نشان دهند. ما اکنون در چنین شرایطی هستیم، ویروس کرونا مردم را می کشد و این باعث می شود که شرکت ها هم از بین بروند. در این شرایط مهمترین نکته این است که ابتدا از سلامتی خود مراقبت کنید و سپس هر کاری که ممکن است برای جلوگیری از افت پول نقد و به حداکثر رساندن درآمدها انجام دهید، با این هدف که شرکتتان تا زمان بهتر شدن شرایط بازارهمچنان فعال بماند.

در این قسمت گزینه هایی برای چگونگی عملکرد شرکت های استارتاپ در مواقع بحرانی وجود دارد.  بعضی از آنها را خودمان به نتیجه رسیده ایم و برخی دیگر را از مشاهده عملکرد شرکت های استارتاپ دیگر متوجه شده‌ایم.

۱. افت پول نقد را کاهش دهید

•  قبض هایتان را فورا نپردازید. این ساده ترین و کوتاه مدت ترین اقدامی است که می توانید انجام دهید ، البته شما باید بالاخره صورتحساب ها را در زمانی که اوضاع بهتر شد و بازارها بهبود یافته اند بپردازید. با این حال ، همیشه هزینه‌های بیمه اجتماعی را برای کارمندان خود بپردازید.

• ساعت کار کارمندان را بطور موقت کاهش دهید.  در صورت کمبود کار می توانید ساعت کاری کارمندان خود را با توجه به شرایط کشورتان بطور موقت کاهش دهید یا لغو کنید. در این شرایط  شرکت شما فقط بخشی از حقوق را پرداخت می کند چرا که دولت کل بخش های دیگر را نیز به کمک شما میپردازد (در سوئیس ۸۰ درصد). در این راهکار نکته خوب این است که کارمندان خود را حفظ میکنید و نکته بد این است که آنها کار کمتری انجام می‌دهند.

•  حقوق کارمندان را کاهش دهید. این گزینه بیشتر به معنای گرفتن مقداری اعتبار از کارمندانتان است، نه اینکه در واقع حقوقشان را کاهش دهد. از تیم خود بپرسید آیا موافق هستند که در ماه های آینده حقوق کمتری به آنها پرداخت کنید وسپس زمانی که پایان بحران رسید حقوق کامل را برایشان بپردازید. در این شرایط شما به رضایت کتبی آنها احتیاج دارید که این یک تعهد بزرگی از طرف هر یک از کارمندان می‌باشد ولی در هر صورت شما موظفید که بیمه های کامل اجتماعی آنها را بپردازید. بنیانگذاران هم می توانند تا آنجا که برایشان ممکن است هزینه های شخصی خود را کاهش دهند و مقدار پول دلاری که خود دارند را خرج شرکت کنند .

 • اگر شرکتتان قابل رهاسازی و از نوع ای تی اچ است احتمالا میتوانید قراردادهای برخی از کارمندان را به طور موقت به قراردادهای ای تی اچ تغییر دهید. این امر برای مسائل تحقیقی و مقاطع فوق دکترا مناسب است. در این شیوه کارکنان شما باید با شرکت ای تی اچ کار کنند اما نکته مثبت اینجاست که شما آنها را از دست نخواهید داد.

• از تعداد کارکنان خود بکاهید. این آخرین اقدامی است که شاید لازم باشد انجام دهید و بهتر است این کار را تا قبل از این که دیر شده باشد درزمان درست انجام دهید.  گذشتن از کارمندان خوب دشوار است اما مطمانا آنها درک خواهند کرد و اگر خوش شانس باشید می توانید آنها را پس از بحران دوباره استخدام کنید.

• یک شغل برای خود پیدا کنید. اگر در مراحل اولیه راه اندازی شرکتتان هستید بهتر است به دنبال یک شغل مناسب برای کار در شرکت باشید .  من بارها دیده ام که بنیانگذاران به خاطر ادامه فعالیت شرکتشان  کارهای روزانه انجام میدادند ، آنها در اوقات فراغتشان در شرکت استارتاپ خود کار می کردند تا زمانی که اوضاع بهتر شود.  اگر در مراحل اولیه راه اندازی شرکتتان هستید به دنبال یک شغل در آن باشید.

۲. به حداکثر رساندن درآمد نقد

 • همیشه کارتان را به پایان برسانید.  اگر از قبل محصولی قابل فروش دارید و هنوز بازار تحت تأثیر شرایط منفی قرار نگرفته، روی فروش محصولاتتان  تمرکز کنید.  من شرکتهایی را دیده ام که مدیرانشان کل تیم از جمله همه توسعه دهندگان را برای فروش محصولاتشان به کار می‌گرفتند، همه آنها موظف بودند با تلفن به خریداران زنگ بزنند و صحبت کنند و برای فروش محصولات امیدوار باشند .

• از مشتریان خود اعتبار بگیرید.  از مشتریان خود بخواهید که برای خرید پیش پرداخت کنند. شما حتی اگر هنوز محصولی آماده  ندارید میتوانید این شیوه را به کار ببرید و از قبل از مشتریانتان سفارشات بگیرید.  این در اصل  یک ریسک است اما به هر حال از متوقف کردن فعالیت شرکتتان بهتر است.

• برای حفظ درآمد هایتان در کوتاه مدت میتوانید به کار مشاوره مشغول شوید یا فعالیتهای دیگری را آغاز کنید. اگر محصول شما در وضعیت فروش قرار ندارد به کارهای مشاوره بپردازید . با این راهکار احتمالا میتوانید زمان لازم برای نجات از بحران را بدست آورید .

• دارایی های شرکت (کامپیوتر ، ماشین ، تجهیزات) را بفروشید یا در صورت لزوم آنها را اجاره دهید. با انجام این کار قطعا مبلغ زیادی به دست نمی آورید اما در عوض میتوانید تا یک ماه دیگر هزینه های خود را بپردازید.

• در رقابت های شرکت های استارتاپ شرکت کنید.  در هر رقابتی که امکانش هست بتوانید پول نقد بدست آورید، شرکت کنید.  ممکن است برای شرکت در این رقابت ها مدتی طول بکشد اما این امکان هم وجود دارد که خوش شانس باشید و به موقع پول لازمتان را به دست آورید.

• از سرمایه گذارانتان بخواهید تا برای توسعه ی شرکت شما را حمایت کنند.  اگر در حال حاضر با سرمایه گذارانتان در ارتباط هستید از آنها بخواهید تا برای توسعه ی شرکت شما را حمایت کنند. این سریعترین راه برای بدست آوردن اعتبار است.

• اوضاع را برای دوستان و خانواده خود توضیح دهید و از آنها درخواست حمایت کنید. این هم باز سریعترین راه برای بدست آوردن اعتبار لازم است.

• برای دریافت پول نقد مراجعه به بنیاد ها بهتر است چرا که انجام آن نسبت به کار سرمایه گذاری سهام عدالت سریعتر صورت می‌گیرد.

• از اعتبارات بانکی بهره ببرید. ممکن است در حال حاضر دستیابی به آنها سخت تر باشد اما اغلب این کار ساده تر و سریع تر از انجام سرمایه گذاری های سهام عدالت می‌باشد.

ممکن است بپسندید

دیدگاه خود را بنویسید ...

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.