freelancer

بعد احساسی آزادکاری

توسط

آزادکاری مانند سوار شدن بر یک ترن هوایی است، اما همچنین می تواند به شما کمک کند تا خودتان را بهتر نشان دهید. مقالات زیادی وجود دارد که به شما آموزش می دهد که چگونه به طور موثر، آزادکاری انجام دهید. همچنین، موارد زیادی وجود دارد که باید در موردشان فکر کنید: صدور صورتحساب، ارتباط با مشتری، کلاهبرداری ها، حسابها و دیگر موارد .

مانند یک سفر هوایی واقعی، آزادکاری هم می‌تواند بسیار محرک و مهیج و هم گاهی ناخوشایند باشد.

بدون مدیریت یا HR برای بررسی کارتان، و بدون یک حقوق مشخص و ماهیانه یا بدون همکاری که با آنها تبادل ایده کرد، اگر نتوانید این پستی ها و بلندی ها در زندگی کاری‌تان کنترل کنید، شما را از نظر احساسی به صورت منفی تحت تاثیر قرار می‌دهند.

یعنی وقتی که می خواهید کاری را شروع کنید ، می بایست منطقی، ثابت قدم و آرام باشم. از آنجا که آزادکاری ذاتا می‌تواند نامشخص و ناپایدار باشد، لازم است که حس پایداری از صلح و آرامش را در خود ایجاد و حفظ کنید.

   حالا که آزادکاری را انتخاب کرده‌اید، یعنی می‌خواستید برای خودتان کار کنید و این موضوع به این معناست که تمام مسائلی را که در گذشته در رابطه با مشاغل باعث آزارتان می شدند، باید رفع کنید.

ممکن است در این فرآیند لحظات زیادی با دلهره سپری کنید و همچنین با لحظات مثبت و دستاوردهای را در کنار آن ها مواجه شوید.

شناخت این موارد مثبت، سبک زندگی را ارزشمند می کنند و اینکه چگونه با لحظات دلهره‌آور  (لحظات سختی) برخورد می‌کنید، در نهایت، موفقیت کسب و کار شما را تضمین می‌کند.

در این مقاله از وبلاگ تعدادی از لحظات سخت به عنوان یک آزاد کار با آن روبرو می شوید و راه‌های غلبه بر این لحظات آورده شده است. با ما همراه باشید…

گاهی اوقات اصلا کاری وجود ندارد

کار آزادکاری به صورت چرخه ای است و همبستگی بسیاری با طرز نگرش شما دارد. ترس از پرداخت مخارج و قبض ها و این حقیقت که هیچکس قرار نیست در آن لحظه در دسترس شما باشد، در واقع، کمکی به شما نمی کند.

شما چرخه ای از دوره هایی را تجربه می کنید که در طی این چرخه بسیار پر مشغله هستید. در مقابل، لحظاتی هم وجود دارند که کار کمتری دارید یا اصلاً هیچ کاری ندارید.

   هنگامی که کارایی‌تان کمتر می شود، باید به خود یادآوری کنید که چرا این کار را شروع کرده اید. آیا می خواهید تنها برای یک نفر، آن هم در یک کار خسته کننده بی انتها، کار کنید؟ البته که نه!

شما تنوع‌ای که آزادکاری برایتان فراهم می کند، دوست دارید؛ چراکه می‌توانید روی پروژه‌های کوچک متعددی کار کنید. گاهی اوقات این کارها تا ۶ ماه ادامه دارند و گاهی هم این چنین نیستند که این، ویژگی مثبتی  به شمار می رود.

هنگام رکود کاری نگران نباشید- شاید این بدان معناست که زمان آن رسیده تا کمی خلاق تر شوید و به سطح بعدی برسید.

  
علاوه بر این، شما هیجان «تعجیل» را دوست دارید. به عنوان یک آزادکار، عشق به عجله کردن بخشی از ذات کار شماست؛ چه اینکه شما در حال فرستادن درخواست باشید و چه اینکه پروژه‌ها را پیگیری کنید، نمی‌توانید به مسئله تعجیل اجازه دهید که از نظر احساسی شما را بی ثبات کند.

اگرچه ممکن است پس از ۶ تا ۸ ماه درآمد ثابت بازگشت به وضعیت بعد برای شما ترسناک به نظر برسد، باید جستجو برای موقعیت های جدید به شما کمک می کند تا رشد کنید.

در رابطه با تعجیل که در دوره هایی که کار کمتری وجود دارد مانند رفتن به شیرینی فروشی فکر کنید. در آنجا، منبع گزینه های مختلفی نگاه می کنید و در جستجوی آن هستند که دقیقاً چه چیزی مزه خوب و رضایت بخشی برای شما به ارمغان می‌آورد.

   زمانی که شما در چنین شرایط نامساعدی آزمایش می شوید، نگران نباشید! شاید این مسئله تنها بدان معناست که زمانی برای خلاقیت و رفتن به سطحی بالاتر فرا رسیده است.

هنگامی که احساس تنهایی می کنید

به عنوان یک آزادکار، گاهی اوقات تنها می شوید.  مطمئناً اگر بخشی از یک فضای همکاری مشترک باشید، ممکن است توسط سایر آزادکارهای بزرگ احاطه شده باشید یا اینکه در برنامه خود وفاداری بیشتری برای دیدار با دوستان‌تان داشته باشید؛ اما وقتی نوبت به کارتان می رسد، خودتان هستید و خودتان.

در صورت امکان کمک بخواهید.

درک کنید که هیچ انسانی در یک جزیره به تنهایی و دور از اجتماع زندگی نمی کند. زیبایی زندگی در دنیای امروز این است که برای هر مشکلی که دارید از جمله عدم اجتماع، پاسخی هست.  فقط باید آن جواب را پیدا کنید.

نکته مثبتی برای مشتری های دشوار وجود دارد: آنها می توانند مقاومت عاطفی شما را بسازند.

 
تنهایی می تواند هنگامی اتفاق بیفتد که شما تلاش‌های خود را روی موارد اشتباه متمرکز کنید.  شاید احساس بیگانگی کنید؛ زیرا کار فقط مناسب شما نیست و شما را به اندازه کافی درگیر نمی کند تا یک پله واقعی به جلو بروید.

 مطمئناً صبرتان، به عنوان یک آزادکار، آزمایش می شوید. پس سعی کنید در هر کجا که می توانید جامعه ای را پیدا کنید یا بسازید.

سر و کله زدن با مشتریان پردردسر

انواع بسیار مختلف و متفاوتی از مشتریان وجود دارند. چند مثال از این نوع مشتری­ها عبارتند از:

  • افرادی که  هر بار به برقراری ارتباط نیاز داشتید، پاسخگو نیستند؛
  • از کار شما کاملا راضی نیستند ( صرف نظر از تعداد دفعات ویرایش یا تغییراتی که ایجاد می‌کنید)؛
  • به سادگی از شما سود می برند و هنوز به شما پرداختی انجام نداده­اند.

 نکته مثبت در رابطه با مشتری­های پردردسر این است که آنها می­توانند مقاومت عاطفی‌تان را بسازند.  یاد بگیرید در مورد کسانی که با آنها کار می کنید بسیار محتاط باشید.

متاسفانه، بیشتر ما اغلب به مشتریانی که ناخواسته ممکن است به ما در حل و فصل یک محدوده رشد مورد نیازمان کمک ­کنند، جذب می شویم!

به عنوان مثال، به تجربه هنری درفورد که یک آزادکار موفق است در این زمینه می پردازیم. او این گونه نقل کرده است:


«هنگامی که از من خواسته شد تا پکیج نسبتا بزرگی از کار کپی­رایتینگ (تبلیغ نویسی) را برای کمپین تولد یک برند انجام دهم، در موقعیت دشواری قرار گرفتم. زمان انجام پروژه مهم بود و من طی مدت چند روز یک خبرنامه، نسخه تبلیغاتی، ایمیل ها و تعدادی توضیح محصول را تحویل دادم.

    من در ابتدای کار درخواست پول ودیعه اطمینان داشتم اما از آنجا که این برند به تازگی قرار بود راه اندازی شود (یا چنین تصور من را سوق داده بودند)، وقتی شرکت هنوز بلافاصله به من پرداختی نکرده بود، اجازه دادم تا این مبلغ آزاد شود. اما بعد متوجه شدم که این شرکت تا به امروز هنوز مبلغی پرداخت نشده است و خود برند غیبش زده است!

 این اولین باری بود که چنین اتفاقی برای من افتاد، اما این یک آزمایش خوب بود و به من کمک کرد تا جنبه هایی از کسب و کارم را از جمله مرزهایم را مشخص کنم، آنچه بر آن اصرار کنم و آنچه را که تصمیم می گیرم می بایست برای خود من به عنوان یک صاحب کسب و کار قابل قبول باشد».

این­که جایگاه مشتری را بسیار بالاتر از خود و بدون عیب و نقص در نظر بگیرید و خودتان را در جایگاهی پایین­تری از او ببینید، کار ساده­ای است؛ اما نباید بدین شکل رفتار کنید! حتی اگر یک آزادکار جدید هستید.

 بسیاری از آزادکاران ممکن است هنگام شروع کار، به دلیل عدم داشتن اعتماد به نفس کافی، چنین اشتباهاتی را انجام دهند. یاد بگیرید که اجازه ندهید دیگران از خوبی شما سوءاستفاده کنند. این­که در چنین شرایط دشواری مانند این بتوانید موقعیت خودتان را حفظ کنید، در نهایت می تواند شما را قوی تر کند.

 خودتان را بازاریابی کنید

 به عنوان یک آزادکار، به شما اجازه داده می شود که علاقه و مهارت های گسترده ای داشته باشید و از رسانه های اجتماعی خود برای تبلیغ آنها استفاده کنید. با کمی شخصی تر بودن و تمرکز نکردن از تبلیغ یک مارک، انواع افرادی که می خواهید با آنها کار کنید، ارتباط برقرار می‌کنید.

شما این امکان را دارید تا طیف گسترده‌ای از علایق و مهارت ها را کسب کنید و از رسانه های اجتماعی خود برای تقویت آن‌ها بهره ببرید. اگر بیشتر شخصی و خصوصی کار کنید و تمرکزتان را از جلو بردن یک برند خاص کنار بکشید، ممکن است بتوانیم با آن دسته از افراد که تمایل به همکاری با آنها دارید، ارتباط برقرار کنید.

آزادکاری حس خارق العاده ای از قدرت و آزادی را به همراه دارد. شما به تنهایی مسئول شکل دادن سرنوشت خود هستید.

 
به عنوان مثال، فرض کنید پستی درباره یک کتاب خاص در صفحه مجازی به اشتراک گذاشتید و یکی از مشتریانتان  از پست شما خوشش آمده و علاقه خود را این گونه بیان کرده است که تا پیش از امروز با شما آشنا نبوده است؛ اما پس از آنکه تعدادی از پست های شما را مشاهده کرده، متوجه شده است که با شما منافع مشترکی دارد.

   این پیغام به شما نشان داد که به اشتراک گذاشتن علایق خود در رسانه های اجتماعی این امکان را برایتان فراهم می‌کند تا با مشتری بالقوه‌ای ارتباط برقرار کنم که همسو با تفکرات و ادراکتان باشد.    اگر به نظر می‌رسد که فردی شما را درک نمی‌کند، از طرفی مشتری خوبی برای شما نیز نخواهد بود..

نکات مثبت آزادکاری


در کنار مزیت های کار کردن از راه دور، آزادکاری حس خارق‌العاده‌ای از قدرت و آزادی به همراه دارد. شما به تنهایی مسئول شکل دادن سرنوشت خود هستید.

آیا این ماه درآمد خوبی داشتید؟ این تنها به خاطر خودتان است.

 آیا تصدیق مثبتی دریافت کردید؟ سبک ارتباطی شما موثر بوده است و شما در حال ساخت روابط هستید.

آیا مغز شما در حال انفجار با ایده هاست و ناگهان قصد دارید دست به قلم شوید؟ این یعنی خلاقیت شما در حال تبلور است.

 همه این ها عالی است؛ بنابراین ادامه دهید، سوار این ترن هوایی شوید و پستی ها و بلندی های همراه آن را در آغوش بگیرید. از هر یک از تجربیات مثبت و منفی خود برای ساخت ثبات و انعطاف احساسی خود استفاده کنید.

   آزادکاری می‌تواند یک سفر احساسی باشد، اما نباید بر شما چیره شود. در نهایت، می‌توان آن را سفری انگاشت که شما در آن حقیقتا خود را بهتر خواهید شناخت و متوجه خواهید شد که توانایی های‌تان بیش‌تر از حد تصورات شماست.

ممکن است بپسندید

دیدگاه خود را بنویسید ...

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.