creating

اگر زبان‌های برنامه‌نویسی جک‌های ویژه خودشان را داشتند…

توسط

مهندسی نرم‌افزار از جمله رشته‌هایی است که می‌توان در آن تجربه‌های مختلف و متنوعی کسب نمود. افرادی هستند که از این رشته لذت می‌برند؛ ولی در عین حال افراد دیگری هم می‌توانند نسبت به آن احساس دلسردی و ناامیدی داشته باشند. بدون شک برنامه ‌نویسی کاری بسیار پرتنش و اضطراب‌آور است.

برای دوری از این تنش و اضطراب در این مقاله از وبلاگ نیل پیکسل می‌خواهیم فهرستی از شعارهای صادقانه و طنزگونه برخی از زبان‌های برنامه‌نویسی را برایتان بیاوریم. زبان طنز باعث برقراری ارتباط بیشتر با این رشته مهندسی می‌شود. امیدواریم خواندن این مطلب کمی لبخند بر لبتان بیاورد!


Java

دارم پیر می‌شوم. همیشه خیلی پرحرف بوده‌ام؛ ولی اگر برای من خرج کنی، مدت زمانی طولانی از تو پشتیبانی خواهم کرد.

C

ممکن است قدیمی‌ترین زبان برنامه‌نویسی باشم ولی هنوز هم باید فضایی به من اختصاص دهی. عادت مورد علاقه من نکته‌گیری از دیگران است.

C++

می‌توانی از من متنفر باشی، تحقیرم کنی؛ ولی بالاخره من به چارچوبت راه خواهم یافت. موقع کار، به دوستانم ایمان دارم.

C#

من یک یادداشت موسیقی نیستم، هیچ شباهتی هم به پدرم ندارم. اگر پلتفرم چندسکویی وجود داشت که از واسط نگاره‌ای کاربر پشتیبانی می‌کرد حتی تیزبین‌تر از جاوا بودم.

Lua

عدد شاخص آرایه من از ۱ شروع می‌شود؛ به همین دلیل افراد مبتدی عاشقم هستند اما نکته اینجاست که آرایه‌ها، آرایه نیستند و اشیا، شیء نیستند؛ چون من همه چیز را به شکل جدول نشان می‌دهم

Javascript

به شما قول نمی‌دهم که نسخه دیگری از زبان جاوا باشم. به هر حال برای مرورگر سافاری اَپل هم که شده، دوباره به من نیاز پیدا می‌کنید.

Python

حالا دیگر می‌توانید یک شبه برنامه واقعی بنویسید؛ حتی اگر آن را نفهمید. نقطه ویرگول یا پرانتز اضافه مشکلی در برنامه نویسیتان ایجاد نمی‌کند؛ اما فضای خالی اضافه ممکن است برایتان مشکل درست کند.

GO

نه تنها مسئولان گوگل نسبت به نام‌گذاری من کم‌کاری کرده‌اند، بلکه آن‌ها مرا از عبارت‌های لامدا و جنریک هم محروم کرده‌اند. البته نکته مثبت این‌جاست که بهترین وزن مال من است.

PHP

برای یادگیری زبان برنامه‌نویسی من و استفاده از آن، تلاش زیادی لازم ندارید؛ اما اگر فقط یک پرانتز جا بیندازید، از من متنفر خواهید شد. اگر از من استفاده کنید، نیاز به قوانین نام‌گذاری یا استفاده از استایل پیش‌فرض ندارید. فقط بدانید هر چقدر که مرا بد نشان دهید، همان قدر بد به نظر می‌آیم.

Swift

جذاب، کوتاه و سریع‌تر از بسیاری برنامه‌های دیگر هستم. تا زمانی که حافظه‌ سیستم‌تان پر نشود، به اندازه زبان برنامه‌نویسی آبجکتیو-سی گیج‌کننده نیستم.

Kotlin – کاتلین

هر برنامه‌نویس جاوایی لایق زبان برنامه‌نویسی من است. من شما را از اشتباه وحشتناک NPE (یا اصطلاحا اشتباه میلیارد دلاری) و درازنویسی‌های بی‌وقفه برنامه‌نویسی‌های نرم‌افزاری ماشین مجازی جاوای خوب و قدیمی نجات می‌دهم. البته وقتی با من کار می‌کنید، انتظار اوقات مفرح و خوشی نداشته باشید.

Rust

آن‌طور که از اسمم بر می‌آید، منسوخ و از کار افتاده نیستم. من به شما امنیت حافظه ارائه می‌دهم، از وضعیت‌های رقابتی احتمالی دوری می‌کنم .

از بازیافت زباله هم بیزارم، عاشق الگوریتم borrowing هستم و اگر زمان کافی برای یادگیری من داشته باشید، خواهید فهمید که قوی‌تر از زبان برنامه‌نویسی C هستم.

COBOL


هر چند سال یک بار احیا می‌شوم. حتی در این دوره و زمانه هم کل سیستم بیکاری به من بستگی دارد. تازه من قدرت استخدام کردن هم دارم.

جُک‌های مربوط به زبان برنامه‌نویسی از ابتدا وجود داشته‌اند و هیچ کدام از این زبان‌ها با این جک‌ها مخالف نیستند. هر کدام از زبان‌‌های برنامه‌نویسی، مشکلات خودشان را دارند و به همین دلیل هم تنوع بسیار زیادی دارند.

خصلت انسان‌ این است که زبان‌های برنامه‌نویسی مشهور را نشانه بگیرد. به عنوان سخن پایانی می‌خواهیم بگوییم در حالی که هر کدام از شعارهای عنوان‌شده قسمتی از حقیقت‌های مربوط به این زبان‌ها را بیان می‌کنند، این شوخی‌ها را زیاد جدی نگیرید. هر کدام از زبان‌های برنامه‌نویسی نقاط قوت و ضعف خودشان را دارند و ما امیدوارم این مطلب طنزگونه راجب برنامه‌های برنامه نویسی انگیزه‌ای در شما ایجاد کند که کمی بیشتر پایه و اساس هر کدام از این زبان‌ها را بررسی کنید.


ممکن است بپسندید

دیدگاه خود را بنویسید ...

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.