انجام 13 تغییر در محل کار برای ارتقای بهره‌وری (و زندگی شما)

توسط

شکی نیست که معماران وقت زیادی را پشت میزشان صرف می‌کنند، فرقی هم نمی‌کند پشت رایانه نشسته باشند یا میز کار. در واقع با اینکه این آمار و ارقام مختص معماران نیست، متوسط زمانی که اکنون یک فرد روزانه در حالت نشسته به سر می‌برد 7.7 ساعت است؛ در آمریکا این متوسط زمانی عدد باورنکردنی 13 ساعت است. البته که این زمان شامل سفر با قطار، تماشای فیلم روی کاناپه یا هر نوع فعالیت نشستۀ دیگری می‌شود. ولی بخش زیادی از این زمان صرف کار کردن پشت میز یا لپ‌تاب می‌شود.

چطور می‌شود کیفیت این زمان را افزایش داد تا هم به‌خوبی سپری شود و هم، به شکل ایده‌ئال، به حداقل برسد؟ برای داشتن زمان مؤثرتر با بهره‌وری بیشتر -و از همه مهم‌تر، دلپذیر‌تر- هنگام کار، سیزده راه‌کار برای بهبود سلامت فیزیکی و محل کار دیجیتالی‌تان گرد آورده‌ایم.

۱. خرید صندلی

مهم‌ترین موضوعی که باید در مورد صندلی به ‌خاطر داشته باشید این است که برای هر کسی فرق می‌کنند. به عیارت دیگر، سعی کنید صندلی بخرید که با فیزیک بدنتان منطبق باشد، در غیر اینصورت، صندلی بخرید که گزینه بیشتر برای تنظیم داشته باشد. چون دیده می‌شود که معماران زمان زیادی را پشت رایانه سپری می‌کنند، لازم است خصوصیتهایی را به یاد داشت: اول وجود دستۀ بزرگ با ارتفاع قابل تنظیم که بیش از نیازتان از دستها حمایت می‌کند تا بتوانید روز پرمشغله‌تان را به سر برید.

عامل ضروری دیگر توانایی تغییر دادن ارتفاع صندلی است تا بتوانید چشمهایتان را با صفحه نمایش در یک راستا قرار دهید؛ حالت ایده‌ئال این است که صفحه 8-5 سانتیمتر بالای خط چشم باشد تا نیازی به قوز کردن به جلو نباشد. برای پیشگیری هر چه بیشتر از قوز کردن، حتماً پشتی قابل تنظیم هم در جهت افقی و هم عمودی داشته باشید. این را هم به‌خاطر داشته باشید که از آن استفاده کنید. نشستن روی لبۀ صندلی چیزی نیست که دوست داشته باشید امتحانش کنید

۲. کاهش فشار به چشم ها

کار کردن دیر‌وقت باعث می‌شود که نور خیره‌کنندۀ صفحه رایانه شدیداً چرخۀ شبانه‌روزی‌تان را به هم بریزد و روز بعد را از اینی که هست دشوارتر سازد. این مسئله به احتمال قوی به‌خاطر دو دلیل بروز می‌دهد: روشنایی صفحه نمایش و دمای رنگ هایش. روشنایی صفحه نمایش باید به اندازۀ روشنایی محیط اطراف باشد. برای همین، اگر الان صفحه نمایش مثل منبع نور می‌ماند، روشنایی‌اش را کم کنید. در مقابل، اگر هم خاکستری به‌نظر می‌رسد، بهتر است روشنایی‌اش را افزایش دهید. این موضوعی است که بیشتر افراد متوجه‌اش می‌شوند و ناخودآگاه آن را تنظیم می‌کنند؛ اما در بیشتر موارد دمای رنگ روی صفحه نادیده گرفته می‌شود.

معمولا طول موجهای آبی باعث فشار آمدن به چشم شناخته می‌شوند، اما رنگها با طول موجهای بلندتر مثل نارنجی و قرمز برای استفاده بیشتر دلپذیرتر هستند. صفحه رایانه شما مقادیر زیادی طول موجهای آبی ساتع می‌کند که در طول روز ایرادی ندارد. اما در طول شب می‌تواند کاملاً خسته‌کننده باشد (در حالیکه از به خواب رفتن شما هم جلوگیری می‌کند). سعی کنید نرم‌افزار f.lux را نصب کنید. این نرم‌افزار به طور خودکار دمای رنگ صفحه نمایش را بسته به ریتم روزانه شما تنظیم می‌کند. این را به‌خاطر داشته باشید که وقتی از این نرم‌افزار استفاده می‌کنید، رنگها روی رایانه‌تان فرق می‌کند. برای همین اگر دارید با رنگها کار می‌کنید این مطلب را مد نظر داشته باشید.

۳. صفحه کلید راحت

اگر به‌جای رایانه با لپ‌تاب کار می‌کنید، سعی کنید از استند لپ‌تاب استفاده کنید؛ در این حالت سطح انطباق چشم و صفحه لپ‌تاب کمتر آزاردهنده خواهد بود. ولی بر خلاف باور عمومی، استندی که صفحه کلید را در مسیر مخالف نگه دارد خیلی بهتر از استندی است که آن را به سمت شما کج کرده باشد. کج بودن صفحه به سمت شما فشار غیر ضروری روی مچتان وارد می‌آورد، چون باید دستانتان را محکم و راست قرار دهید. صفحه کلید را به اندازه طول دست از خود دور کنید و با قرار دادنش در مرکزیت بدنتان، وضعیت را از اینی که هست بهبود بخشید. اگر هنوز صفحه کلید و ماوس اکسترنال خریداری نکرده‌اید، حتماً در فکر انجام این کار باشید. این کار انعطاف و راحتی بیشتری برای محیط کاری شما در بر دارد.

۴. نورپردازی گرم

متأسفانه، به‌نظر می‌رسد که در محیطهای کاری سرتاسر جهان از نورپردازی فلئورسنت شدیدی استفاده می‌شود که بیش از حد روشن است و حس بسیار سردی به انسان دست می‌دهد.  نورپردازی کلی و غیر مستقیم هم مناسب‌تر و هم برای چشمان شما بهتر است. دوباره تأکید می‌کنیم در مورد دمای رنگی صفحه نمایش، «زرد» گرم بهتر است نور «سفید» است. نور طبیعی باشد یا مصنوعی تفاوت آنچنانی با هم ندارند، حتی بعضی مواقع نور خورشید ممکن است بیش از حد باشد. وقتی کنار پنجره نشسته‌اید، استفاده از پرده برای خنثی کردن نور گزینۀ خوبی به‌نظر می‌رسد. میزتان را طوری تنظیم کنید که به‌جای رو‌به‌روی پنجره، در کنارش باشد تا کمکی باشد برای کاستن از شدت نور و خیرگی صفحه نمایش.

۵. فنگ شو

تا اینجا غالباً در مورد وسایل روی میز صحبت کردیم، ولی در مورد خود میز چطور؟ میز چطور در این حوزه جای می‌گیرد؟ معمولاً دیگران هستند که برای شما میز انتخاب می‌کنند، اما اگر به‌اندازۀ کافی خوش شانس باشید که خودتان این کار را انجام بدهید، برایتان مسایلی گرد آورده‌ایم که موقع اینکار در نظر داشته باشید. معماران که افراد خلاقی هستند لازم است ایده‌پردازی کنند و آنها را با دیگران مرور کنند. نزدیک یا رو‌‌به‌روی کسی نشستن که با او بحثهای دقیقی انجام می‌دهید برای استفادۀ حداکثری از هر مفهومی ضرورت دارد.

محیطهای کاری معمولاً در برگیرندۀ فضاهای پر جنب‌و‌جوش (مثل قرار داشتن در کنار ورودی یا مسیرهای رفت‌و‌آمد شلوغ) و فضاهای ساکت‌تر هستند. قانون کلی این است که در فضاهای ساکت‌تر تمرکز و بهره‌وری بیشتری دارید. ولی اگر در فضاهای پر رفت‌و‌آمد قرار گرفتید، از این فرصت برای مشاهدۀ افراد دور‌و‌برتان استفاده کنید؛ زیرا برای معماران توجه کردن به شیوه‌ای که انسانها با محیط اطرافشان برخورد می‌کنند ابزاری بسیار ارزشمند تلقی می‌شود.

اگر هم سر‌و‌صدا بیش از حد مخل تمرکز است، برای کاهش صداها از هدفون استفاده کنید. وقتی به تمرکز نیاز دارید، بهترین کار گوش دادن به موسیقی خالی است، به این خاطر که نبود صداهای انسانی سبب کاهش حواس‌پرتی می‌شود. از طرفی، می‌توانید دستگاه‌های تولید نویز سفید خریداری کنید تا همۀ صداهای ناخوشایند را کاهش دهد؛ وبسایتهایی مثل Noisli حتی این قابلیت را دارند که با استفاده از صداهای مختلفی که با هم ترکیب می‌کنید نویزهای سفید مورد علاقه‌تان را بسازید.

۶. مصرف خوراکی سالم

خوراکیها اغواکننده‌ترین راه برای عقب انداختن کارها، آنهم زمانی که کارهای مهمی باید انجام دهید، هستند. با این حال، اگر درست از آنها استفاده کنید می‌شوند کلید حفظ خلاقیت و شادی شما. داشتن جعبه‌ای پر از خوراکی با مواد سالم مثل بادام یا میوه‌ها در نزدیکی یا روی میزتان باعث می‌شود راحت‌تر بتوانید تمایلتان را برای بلند شدن و گشتن برای خوراکیهای ناسالم سرکوب کنید. علاوه بر این، با اینکار در طول روز به‌جای سه وعده‌ای که معمولاً می‌خوردید، چند «وعده غذایی» کوچک مصرف می‌کنید. چنین کاری به‌جای افزایش یا کاهش قند خون شما که به تغییر خلق‌و‌خو و خستگی ناگهانی می‌انجامد، در حفظ پایدار سطوح قند خونتان به شما کمک می‌کند

۷. بی‌نظمی خلاقانه

مطالعات نشان می‌دهد فضاهای به‌هم ریخته بر خلاف نگرشهای درونی مینی مالستیک در منطقه شمال اروپا، خلاقیت به بار می‌آورند. قبل از اینکه بیشتر از این فکر کنید، به مبحث«بهره‌وری» نیز پرداخته شده است: شرکت‌کنندگان در چالش خلاقیت، در محیطی منظم تعداد راه‌حلهای خلاق یکسانی با تعداد خلاقیت در محیط شلوغ ارائه دادند -یگانه تفاوتشان در این بود که ایده‌های تولید شده در محیط شلوغ %28 خلاقانه‌تر بودند (همانطور که حدس می‌زنید، ظاهراً می‌توان خلاقیت را به شکل مطمئن اندازه‌گیری کرد). لازم به ذکر نیست که برای هر قانون استثنائاتی وجود دارد، ولی هنگام بروز تردید، از بی‌نظمی هراسی نداشته باشید.

۸. دسته‌بندی مرتب فایلها

به‌رغم پشتیبانی علمی از بی‌نظمی، همچنان بعضی مسایل خاص وجود دارند که بهتر است نظم شدیدی برای آنها قایل شد -به شکل ویژه منظورمان تمامی کاغذهای روی میز و موارد ذخیره شده در هاردتان است. در صورتی که فایلها و فولدرها به‌درستی در رایانه‌تان نام‌گذاری نشده باشند در حداقل شرایط، یافتنشان کاری بسیار دشوار خواهد بود. تلاش بیشتر به‌خرج دادن برای نام‌گذاری مناسب فایلها، از جمله تمامی تاریخها و ملاحظات مهم، در آینده برای پیدا کردنشان در صرف مقدار زمان زیادی صرفه‌جویی می‌شود. بکاب گرفتن از همه فایلها روی هارد اکسترنال یا حافظه ابری روش مناسب دیگری است که در صورت از کار افتادن رایانه‌تان شما را نجات می‌دهد.

۹. قفسه‌ها در برابر کشوها

فضای ذخیره محدود به رایانه‌ها نیست؛ ما همچنان بسیاری از فایلها و موارد دیگر را در قالب کاتالوگ در می‌آوریم و در فضای فیزیکی ذخیره می‌کنیم که اغلب در قفسه‌ها یا کشوها هستند. با اینکه هر کدام از این دو مزیتهای خودشان را دارند، قفسه‌های باز بیشتر در چشممان هستند، چون همه چیز را می‌توان راحت پیدا کرد. مسئله مذکور از این نظریه پیروی می‌کند که می‌گوید بی‌نظمی خلاقیت به‌دنبال دارد؛ وجود محرکها فراوان بصری می‌تواند از فضاهای ناخواسته الهام‌بخش شما باشد.

۱۰. تعامل میان مواد مجازی و فیزیکی

در لباس معمار، درک روابط میان مواد مجازی و فیزیکی ضرورت دارد. از این رو، داشتن وسیله‌ای ساده مثل تابلوی دیواری که بتوان نقاشیها و تصویر‌سازی‌های دیجیتالی را در آن آویخت و با دست آنها را ورانداز کرد، یک دنیا تفاوت ایجاد می‌کند. ابزارهای واقعی‌تری مثل مجموعه نوشتار هوشمند(Notepad) باعث می‌شود گذار میان دنیای مجازی و فیزیکی حتی روان‌تر صورت گیرد. موضوع مهم این است که ایده را در یک شکل نگه نداشت، بلکه آن را روی سیستم انتقال مؤثر میان مواد قرار داد.

۱۱. صفحه نمایش دو‌گانه

در صورت دسترسی نداشتن صفحه نمایش بزرگ، داشتن صفحه دو‌گانه که نقاشیهای دیجیتالی را روی یک صفحه و مشخصات را در صفحه دیگر نشان دهد مزیت بسیار بزرگی محسوب می‌شود. از معایبش می‌توان به حواس‌پرتی سریع نام برد؛ داشتن صفحه نمایش دوم یعنی جنگ مداوم برای جذب توجه شما که باعث می‌شود حواستان از صفحه‌ای که لازم است روی آن تمرکز کنید منحرف شود. گزینۀ دوم می‌تواند تهیۀ رایانه یا لپ‌تابی با صفحه نمایش بزرگ همراه با تبلتی کوچک باشد که برای مواقع ضروری یا هنگامی که دوست نداشته باشید بین صفحات جابجا شوید است. مزیت داشتن تبلت این است که وقتی کارتان با آن تمام شد می‌توانید آن را خاموش کنید و احتمال حواس‌پرتی را کاهش دهید.

۱۲. نوتیفیکیشنهای تحت کنترل

نوتیفیکیشنها وقتی مربوط باشند ابزار بسیار عالی هستند، در غیر اینصورت، خسته‌کننده می‌شوند. دسته‌بندی و تنظیم نوتیفیکیشنها در قالب «واقعا لازم است بدانم»، «خوب است آن را بدانم» و «غیر مفید» در تمرکز روی کاری که می‌کنید کمک می‌کند، در حالیکه اطلاعاتی را که نیاز دارید برایتان به‌روزرسانی می‌کند. خیلی ساده از قسمت تنظیمات نوتیفیکیشن می‌‌توانید مشخص کنید کدام یک در حالت لرزش باشد و کدام یک در حالت پاپ‌آپ ساکت (یا کلاً خاموش کردنشان ) ظاهر شوند

۱۳. تقویم هماهنگ

سیستم تقویمی راه‌اندازی کنید که روی تمامی ابزارهایتان در مورد فعالیتها و قرارهایتان کار کند. محدود ساختن تقویمتان روی فقط یک پلتفرم ابتدا میزان زیادی وقت برایتان صرف جویی می‌کند چون همه چیز در یک مکان قرار دارد و دوم اینکه دیگر نیازی نیست نگران حافظۀ ضعیفتان باشید. عادت پیدا کردن به اینکه تمامی رویدادها و ضرب‌الاجلهایتان را در یک سیستم قرار دهید به شکل چشمگیری احتمال فراموش کردن مسایل را کاهش می‌دهد و در قابل باعث می‌شود با تمام قدرت روی کارهایتان تمرکز داشته باشید.

از فضای خلاقِ جدید و ارتقا یافته‌تان لذت ببرید.

ممکن است بپسندید

دیدگاه خود را بنویسید ...

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.