DevOps-Tutorial

آموزش دوآپس: آموزش کامل برای مبتدیان

توسط

دوآپس چیست؟

دوآپس فرهنگی است که همکاری بین تیم توسعه و عملیات را برای گسترش سریعتر کد به تولید به صورت خودکار و مکرر ترویج می‌کند. کلمه «دوآپس » ترکیبی از دو کلمه «توسعه» و «عملیات» است.

دوآپس به افزایش سرعت سازمان در ارائه برنامه ها و خدمات کمک می‌کند.  به سازمان‌ها کمک می‌کند تا به مشتریان خود بهتر خدمت کنند و در بازار با شدت بیشتری رقابت کنند.

به بیان ساده، دوآپس را می توان هم راستای عملیات توسعه و فناوری اطلاعات با ارتباط و همکاری بهتر تعریف کرد.

در این آموزش، خواهیم آموخت:

 • دوآپس چیست؟
 • چرا دوآپس موردنیاز است؟
 • دوآپس چه تفاوتی با فناوری اطلاعات سنتی دارد؟
 • چرا از دوآپس استفاده می‌شود؟
 • چرخه زندگی دوآپس
 • جریان کاری دوآپس
 • فرق دوآپس و چابک در چیست؟ دوآپس در مقابل چابک
 • اصول دوآپس
 • چه کسی یک مهندس دوآپس است؟
 • قوانین، مسئولیت ها و تجارب یک مهندس دوآپس
 • درآمد یک مهندس دوآپس چقدر است؟
 • گواهی آموزش دوآپس
 • ابزارهای اتوماسیون دوآپس
 • آینده‌ی دوآپس چیست؟
 • خلاصه

چرا دوآپس مورد نیاز است؟

 • قبل از دوآپس، تیم توسعه و عملیات در انزوای کامل کار می‌کردند.
 • آزمایش و استقرار فعالیت‌های جدایی بود که پس از طراحی انجام می‌شدند. از این رو زمان بیشتری نسبت به چرخه‌ی ساخت واقعی مصرف می‌کردند.
 • بدون استفاده از دوآپس، اعضای تیم زمان زیادی را صرف آزمایش، استقرار و طراحی به جای ساخت پروژه می کنند.
 • استقرار کد دستی منجر به خطاهای انسانی در تولید می‌شود.
 • تیم های برنامه نویسی و عملیاتی جدول زمانی جداگانه خود را دارند و  هماهنگ نیستند که باعث تاخیر بیشتر می شود.

تقاضا برای افزایش نرخ تحویل نرم‌افزار توسط سهامداران تجاری وجود دارد. طبق مطالعه مشاوره فارستر، تنها 17٪ از تیم‌ها می توانند با سرعت کافی از نرم افزار تحویل استفاده کنند. این نکته نقطه درد را اثبات می کند.

دوآپس چه تفاوتی با فناوری اطلاعات سنتی دارد؟

بیایید مدل آبشار نرم افزار سنتی را با دوآپس مقایسه کنیم تا شاهد تغییراتی که دوآپس به وجود می‌آورد باشیم.

ما فرض می‌کنیم این برنامه قرار است طی 2 هفته آینده به صورت زنده انجام شود و 80٪ برنامه نویسی انجام شده است. فرض می‌‌کنیم که این برنامه یک راه‌اندازی جدید است و روند خرید سرورها برای ارسال کد به تازگی آغاز شده است –

روش قدیمی دوآپس
تیم توسعه پس از ثبت سفارش سرورهای جدید، بر روی آزمایش کار می‌کند. تیم عملیات بر روی مستندات گسترده مورد نیاز شرکت‌ها در استقرار زیرساخت ها کار می کند. پس از ثبت سفارش برای سرورهای جدید، تیم توسعه و عملیات با همکاری هم سرورهای جدید را نصب می‌کنند. این امر باعث می‌شود که نیاز به زیرساخت ها بهتر دیده شود.
پیش ‌بینی اطلاعات مربوط به عدم موفقیت، فراوانی، مکان های مرکز داده و موارد مورد نیاز برای ذخیره‌سازی به دلیل کمبود ورودی از برنامه‌ نویسان که دانش عمیق در مورد برنامه دارند، در دسترس نیست. تجسم عدم موفقیت، افزونگی، بازیابی فاجعه، مکان‌های مرکز داده و نیازهای ذخیره‌ سازی به دلیل داده‌های ورودی برنامه نویسان بسیار دقیق است.
تیم عملیات هیچ سرنخی برای پیشرفت تیم توسعه ندارد. تیم عملیات طبق نظر خود برنامه نظارت را تهیه می‌کنند.

در دوآپس، تیم عملیات از پیشرفت‌های توسعه‌ دهندگان کاملاً آگاه است. تیم عملیات با توسعه‌ دهندگان در تعامل است و به طور مشترک برنامه نظارت را تهیه می‌کند که متناسب با نیاز فناوری‌ اطلاعات و بیزینس باشد. آنها همچنین از ابزارهای پیشبرد نظارت بر عملکرد برنامه (APM) استفاده می‌کنند.
قبل از پخش زنده، تست بار برنامه را خراب می‌کند. انتشار آن به تأخیر افتاده است. قبل از پخش زنده، آزمایش باعث می‌شود برنامه کمی کند شود. تیم توسعه به سرعت تنگناها را برطرف می‌کند. برنامه به موقع منتشر می شود

چرا از دوآپس استفاده می‌شود؟

دوآپس به تیم‌های توسعه چابک اجازه می‌دهد تا یکپارچگی و تحویل مداوم را پیاده سازی کنند. این باعث ورود سریعترمحصولات به بازار می‌شود.

دلایل مهم دیگر عبارتند از:

 1. قابلیت پیش‌بینی: دوآپس به میزان قابل توجهی باعث شکست کم‌تر نسخه های جدید می‌شود.
 1. تکرارپذیری: همه چیز را به‌صورت نسخه در آورید تا نسخه اولیه در هر زمان قابل بازیابی باشد.
 1. نگهدارندگی: فرآیند بازیابی بدون دردسر در صورت خراب شدن نسخه جدید یا غیرفعال كردن سیستم فعلی.
 1. زمان عرضه به بازار: دوآپس از طریق تهیه نرم افزار ساده شده، زمان عرضه به بازار را تا 50٪ کاهش می دهد. این خصوصاً در مورد برنامه‌های دیجیتالی و موبایل کاربرد دارد.
 1. کیفیت عالی‌تر: دوآپس به تیم کمک می‌کند تا کیفیت توسعه برنامه ها را که شامل مسائل زیرساختی است، بهبود ببخشد.
 1. کاهش خطر: دوآپس جنبه‌های امنیتی در چرخه تحویل نرم افزار را به هم پیوند می‌دهد. این امر به کاهش نقص در چرخه عمر کمک می کند.
 1. تاب‌آوری: وضعیت عملیاتی سیستم نرم افزاری پایدارتر و ایمن‌تر است.
 1. راندمان هزینه: دوآپس راندمان هزینه را در فرآیند توسعه نرم افزار ارائه می‌دهد که همیشه آرزوی مدیریت شرکت‌های فناوری اطلاعات است.
 1. پایه کد بزرگتر را به قطعات کوچک تقسیم می‌کند: دوآپس بر اساس روش برنامه نویسی چابک است. بنابراین، اجازه می‌دهد تا پایگاه های کد بزرگتر به بخش های کوچکتر و قابل کنترل تقسیم شود.

چه زمانی دوآپس را بکار بگیریم؟

دوآپس باید برای برنامه های بزرگ توزیع شده مانند سایت های تجارت‌ الکترونیکی یا برنامه‌های میزبان بر روی سیستم عامل کلود مورد استفاده قرار گیرد.

چه زمانی دوآپس را بکار نگیریم؟

نباید از آن در برنامه‌های مهم ماموریتی مانند بانک، نیرو و سایر سایت‌های حساس استفاده شود. چنین برنامه هایی نیاز به کنترل دسترسی دقیق بر محیط تولید، یک سیاست مدیریت دقیق تغییر، سیاست کنترل دسترسی به مراکز داده دارند.

چرخه‌ی زندگی دوآپس

دوآپس یک یکپارچگی عمیق بین توسعه و عملیات است. درک دوآپس بدون دانستن چرخه عمر آن امکان پذیر نیست.

در اینجا اطلاعات مختصری درباره چرخه زندگی ادامه‌دار دوآپس آورده شده است:

 1. توسعه

در این مرحله دوآپس، توسعه نرم افزار بطور مداوم صورت می‌گیرد. در این مرحله، کل فرایند توسعه به چرخه‌های کوچک توسعه تقسیم می‌شود. این به نفع تیم دوآپس برای سرعت بخشیدن به روند توسعه و تحویل نرم افزار است.

 1. آزمایش

تیم تضمین کیفیت از ابزارهایی مانند سلنیوم برای شناسایی و رفع اشکالات در کد جدید استفاده می‌کند.

 1. ادغام

در این مرحله، قابلیت های جدید با کد غالب ادغام می شوند و آزمایش انجام می‌شود. توسعه مداوم فقط به دلیل ادغام مداوم و آزمایش امکان پذیر است.

 1. گسترش

در این مرحله، روند استقرار بطور مداوم صورت می‌گیرد. به گونه‌ای انجام می‌شود که هرگونه تغییر و تحول در هر زمان در کد، نباید بر عملکرد وب سایت پر ترافیک تأثیر بگذارد.

 1. نظارت

 در این مرحله، تیم عملیات از رفتار نامناسب سیستم یا اشکالات موجود در تولید مراقبت خواهد کرد.

جریان کار دوآپس

گردش کار یک نمای کلی از دنباله ی ورودی را ارائه می‌دهد. همچنین در مورد کارهای انجام شده می‌گوید، و خروجی برای یک فرآیند عملیاتی تولید می‌شود.

گردش کار امکان تفکیک و سازماندهی کردن کارهایی را می دهد که توسط کاربران بیشترین درخواست را دارند. همچنین امکان بازتاب روند ایده آل شما در مشاغل می‌دهد.

فرق دوآپس و چابک در چیست؟ دوآپس در مقابل چابک

ذینفعان و ارتباطات یک فرایند فناوری اطلاعات معمولی را زنجیر می‌کنند.

چابک شکاف بین ارتباطات مشتری و توسعه‌دهنده را آشکار می‌کند.

دوآپس شکاف بین توسعه دهنده و ارتباطات عملیات فناوری اطلاعات را آشکار می‌کند.

دوآپس چابک
دوآپس درباره تیم‌های استقرار و بهره‌برداری نرم افزار است. بر از یین بردن موانع بین توسعه‌دهندگان و مدیریت تأکید می‌کند.
شکاف بین تیم عملیات و توسعه را مشخص می‌کند. شکاف بین نیاز مشتری و تیم‌های توسعه را مشخص می کند.
بر آمادگی عملیاتی و تجاری تمرکز می‌کند. بیشتر بر آمادگی عملکردی و غیر کاربردی متمرکز می‌شود
دوآپس بر استقرار نرم‌افزار به مطمئن‌ترین و ایمن‌ترین روش‌هایی که لزوماً سریع ترین نیستند، تأکید می‌کند. توسعه چابک عمدتا به طرز تفکر توسعه توسط شرکت مربوط می‌شود.
دوآپس، دوست دارد تقسیم و تسخیر کند، و مهارت بین تیم‌های توسعه و عملیات را گسترش می‌دهد. همچنین ارتباطات مداوم را حفظ می‌کند. توسعه چابک تأکید زیادی بر آموزش همه اعضای تیم برای داشتن مهارت‌های مشابه و برابر دارد. به گونه‌ای که در صورت بروز خطا، هر یک از اعضای تیم می‌توانند در غیاب سرپرست تیم از سایر اعضا کمک بگیرند.
دوآپس تلاش می‌کند تا مهلت‌ها و بنچمارهای تلفیقی را با انتشار عمده، به جای نسخه‌های کوچکتر و مکرر، تکمیل کند. مدیریت توسعه چابک بر اساس سرعت زیاد است. این بدان معنی است که جدول زمانی بسیار کوتاه‌تر(کمتر از یک ماه) است و چندین ویژگی در آن دوره تولید و منتشر می‌شوند.

اصول دوآپس

در اینجا به شش اصل که در هنگام اتخاذ دوآپس ضروری هستند، اشاره شده است:

 1. رفتار مشتری محور: تیم دوآپس باید رفتار مشتری محور داشته باشد، چونکه دائماً باید روی محصولات و خدمات سرمایه‌گذاری کند.
 1. مسئولیت تا انتها: تیم دوآپس باید تا پایان حیات خود پشتیبانی عملکرد را ارائه دهد. این باعث افزایش سطح مسئولیت و کیفیت محصولات مهندسی شده می شود.
 1. بهبود مداوم: فرهنگ دوآپس در بهبود مداوم برای به حداقل رساندن ضایعات تمرکز دارد. به طور مداوم بهبود محصول یا خدمات ارائه شده را سرعت می بخشد.
 1. خودکارسازی همه چیز: اتوماسیون یک اصل اساسی در فرآیند دوآپس است.، که نه تنها برای توسعه نرم‌افزار بلکه برای کل چشم‌انداز زیرساخت‌ها نیز در‌نظر‌گرفته شده است.
 1. به عنوان یک تیم کار کنید: در فرهنگ دوآپس نقش طراح، توسعه دهنده و آزمایش‌کننده از قبل تعریف شده است. تنها کاری که باید انجام دهند این است که به عنوان یک تیم با هم همکاری کنند.
 1. نظارت و آزمایش همه چیز: برای تیم دوآپس داشتن یک روش نظارت و آزمایش قوی بسیار مهم است.

چه کسی یک مهندس دوآپس است؟

مهندس دوآپس یک متخصص فناوری اطلاعات است که با توسعه‌دهندگان نرم‌افزار، اپراتورهای سیستم و سایر کارکنان فناوری اطلاعات برای تولید نسخه‌های کد همکاری می‌کند. دوآپس باید علاوه بر مهارت‌های نرم افزاری، مهارت‌های سخت‌افزاری برای برقراری ارتباط و همکاری با تیم‌های توسعه، آزمایش و عملیات داشته باشد.

رویکرد دوآپس به تغییرات مکرر و افزایشی در نسخه‌های کد نیاز دارد، که به معنی استقرار مکرر و آزمایش است. اگرچه مهندسان دوآپس نیاز دارند که گاها از ابتدا کدگذاری کنند، اما مهم است که اساس زبان‌های توسعه نرم افزار را بدانند.

یک مهندس دوآپس با کارکنان تیم توسعه برای مقابله با کد‌نویسی و برنامه نویسی لازم برای اتصال عناصر کد مانند کتابخانه‌ها یا کیت‌های توسعه نرم افزار همکاری خواهد کرد.

نقش‌ها، مسئولیت‌ها و مهارت‌های یک مهندس دوآپس

مهندسان دوآپس تمام وقت کار می‌کنند. آنها مسئول تولید و نگهداری مداوم بسترهای نرم افزار هستند.

در زیر به برخی از نقش‌ها، مسئولیت‌ها و مهارت‌های مورد انتظار از مهندس دوآپس اشاره شده است:

 • قادر به انجام عیب‌یابی سیستم و حل مسئله در حوزه‌ی پلتفرم و برنامه‌ها
 • مدیریت پروژه از طریق سیستم عامل‌های استاندارد
 • افزایش قابلیت ردیابی پروژه
 • بهبود کیفیت و کاهش هزینه‌های توسعه با همکاری
 • تجزیه و تحلیل، طراحی و ارزیابی اسکریپت‌ها و سیستم‌های اتوماسیون
 • اطمینان از حل بحرانی مشکلات سیستم با استفاده از بهترین خدمات امنیتی کلود
 • مهندس دوآپس باید مهارت حل مسئله داشته باشد و سریع یادگیرنده باشد

درآمد یک مهندس دوآپس چقدر است؟

دوآپس یکی از رایج‌ترین حرفه‌های فناوری اطلاعات است. به همین دلیل فرصت‌های زیادی برای آن وجود دارد. در نتیجه، میزان پرداخت حتی برای مهندس تازه کار دوآپس بسیار بالا است. حقوق تقریبی مهندس تازه کار دوآپس در هند 11,15,801 در سال است. متوسط حقوق برای مهندس تازه کار دوآپس در ایالات متحده آمریکا سالانه 78,696 دلار است.

گواهی آموزش دوآپس

گواهینامه آموزش دوآپس به هر کسی که مایل است یک مهندس دوآپس حرفه ای شود کمک می‌کند. گواهینامه‌ها از درگاه‌های وب آمازون، رد هت، آکادمی مایکروسافت و موسسه دوآپس در دسترس هستند.

اجازه بدهید یک به یک بررسی کنیم:

مهندس دوآپس دارای گواهینامه خدمات وب آمازون

این گواهینامه مهندسی دوآپس شما را در مورد چگونگی استفاده از متداول‌ترین الگوهای دوآپس برای توسعه، استقرار و نگهداری برنامه‌های کاربردی در خدمات وب آمازون آزمایش می‌کند. همچنین شما را در مورد اصول اصلی روش دوآپس ارزیابی می‌کند.

گواهینامه رد هت

رد هت سطوح مختلفی از گواهینامه‌ها را برای متخصصان دوآپس به شرح زیر ارائه می‌دهد –

 • گواهینامه تخصصی رد هت در بستر خدماتی
 • گواهینامه تخصصی رد هت در زمینه توسعه برنامه‌های کاربردی حاوی محتوا
 • گواهینامه تخصصی رد هت در زمینه اتوماسیون انسیبل
 • گواهینامه تخصصی رد هت در زمینه مدیریت پیکربندی
 • گواهینامه تخصصی رد هت در زمینه مدیریت کانتینرها

موسسه دوآپس

موسسه دوآپس انجمن جهانی یادگیری پیرامون ظهور دوآپس است. این سازمان در حال تعیین سطح کیفیت  برای مدارک مبتنی بر شایستگی دوآپس است. موسسه دوآپس در حال حاضر سه کلاس و گواهینامه ارائه می‌دهد.

دوره صدور گواهینامه ارائه شده توسط شرکت عبارتند از:

 • بنیان دوآپس
 • بنیان تاییدشده دوآپس
 • مدیر خدمات مجاز چابک
 • صاحب فرآیند چابک
 • مهندسی تست دوآپس
 • معماری تحویل مداوم
 • رهبر دوآپس
 • مهندسی دوآپس

ابزار اتوماسیون دوآپس

خودکار کردن تمام مراحل آزمایش و تنظیم آنها برای دستیابی به سرعت و چابکی بسیار مهم است. این فرآیند به عنوان اتوماسیون دوآپس شناخته می‌شود.

مشکلی که در تیم بزرگ دوآپس وجود دارد که زیرساخت‌های عظیم فناوری اطلاعات را حفظ می‌کند را می توان به طور خلاصه در شش دسته مختلف طبقه بندی کرد.

 1. اتوماسیون زیرساختی
 2. مدیریت پیکربندی
 3. اتوماسیون استقرار
 4. مدیریت عملکرد
 5. مدیریت ورود به سیستم
 6. نظارت

بیایید چند ابزاری که در این گروه‌ها وجود دارند را مشاهده کنیم و دریابیم چگونه نقاط درد را برطرف می‌کنند.

اتوماسیون زیرساختی

خدمات وب آمازون:  به عنوان سرویس کلود، لازم نیست از نظر فیزیکی در مرکز داده حضور داشته باشید. همچنین ، مقیاس پذیری آنها بر حسب تقاضا آسان است. پیکربندی آن می تواند به صورتی باشد که سرورهای بیشتری را براساس ترافیک به صورت خودکار ارائه دهد.

مدیریت پیکربندی

سرآشپز: این یک ابزار مفید دوآپس برای دستیابی به سرعت، معیار و ثبات است. می‌تواند برای سهولت کارهای پیچیده و انجام مدیریت پیکربندی مورد استفاده قرار گیرد. با استفاده از این ابزار، تیم دوآپس می‌تواند از ایجاد تغییرات در ده هزار سرور جلوگیری کند. در عوض، آنها باید در یک مکان تغییراتی ایجاد کنند که به طور خودکار در سرورهای دیگر منعکس شود.

اتوماسیون استقرار

جنکینز: این ابزار ادغام و آزمایش مداوم را تسهیل می کند. کمک می‌کند تا با یافتن سریع مسائل، به محض استقرار، تغییرات پروژه را کامل کنید.

مدیریت ورود به سیستم

اسپلانک:  ابزاری برای حل مسائلی مانند جمع آوری، ذخیره و تجزیه و وارد کردن کلیه پرونده ها در یک مکان است.

مدیریت عملکرد

پویایی برنامه: این ابزار دوآپس است که نظارت بر عملکرد را در زمان واقعی ارائه می‌دهد. داده‌های جمع آوری شده توسط این ابزار به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند تا هنگام بروز مشکل، اشکال زدایی کنند.

نظارت

ناگیوس: مهم است هنگامی که زیرساخت‌ها و خدمات مرتبط  فروکش کردند، به مردم اطلاع داده شود. ناگیوس یکی از این ابزارها برای این منظور است که به تیم‌های دوآپس کمک می‌کند تا مشکلات را پیدا کرده و برطرف کنند.

آینده‌ی دوآپس چیست؟

تغییرات زیادی امکان دارد که در فضای دوآپس اتفاق بیوفتند. چند نمونه‌ی برجسته‌ی آن عبارتند از:

 • نیاز سازمان‌ها به جای سالانه، ماهانه و هفتگی تغییر می‌کند.
 • به‌زودی خواهیم دید که مهندسان دوآپس از هر شخص دیگری در شرکت دسترسی و کنترل بیشتری نسبت به کاربر نهایی دارند.
 • دوآپس در حال تبدیل شدن به یک مهارت ارزشمند برای افراد فناوری اطلاعات است. به عنوان مثال، یک نظرسنجی انجام شده توسط استخدام لینوکس نشان داد که 25٪ کارجویان پاسخ دهنده متخصص دوآپس هستند.
 • دوآپس و تحویل مداوم برای ماندن در اینجا هستند. بنابراین شرکت ها باید تغییر کنند زیرا چاره ای جز تکامل ندارند. با این وجود، اصلی‌سازی مفهوم دوآپس 5 تا 10 سال به طول خواهد انجامید.

خلاصه       

 • دوآپس فرهنگی است که همکاری بین تیم توسعه و عملیات را برای استقرار سریعتر کد به تولید به صورت خودکار و مکرر ترویج می‌کند.
 • قبل از دوآپس، تیم توسعه و عملیات در انزوای کامل بسر می‌برند.
 • استقرار كد دستی منجر به خطاهای انسانی در تولید می‌شود.
 • در روند قدیمی، تیم عملیات هیچ سرنخی برای پیشرفت تیم توسعه ندارد. بنابراین، تیم عملیات طبق نظر خود ، برنامه خرید و نظارت بر زیرساخت فناوری اطلاعات را ایجاد کردند.
 • در تیم عملیات فرآیند دوآپس، کاملاً از پیشرفت توسعه دهنده آگاه است. برنامه ریزی خرید و نظارت دقیق است.
 • دوآپس قابلیت نگهداری، پیش بینی پذیری، بهره وری با کیفیت بهتر و زمان عرضه به بازار را ارائه می‌کند.
 • فرآیند چابک بر آمادگی کاربردی و غیرعملی متمرکز است در حالی که دوآپس به جنبه های زیرساخت فناوری اطلاعات توجه دارد.
 • چرخه زندگی دوآپس شامل توسعه، آزمایش، ادغام، استقرار و نظارت است.
 • مهندس دوآپس برای برطرف کردن نیازهای برنامه نویسی با کارمندان تیم توسعه همکاری خواهد کرد.
 • مهندس دوآپس باید مهارت نرم افزاری حل مسئله را داشته و دارای قدرت یادگیری بالا باشد.
 • گواهینامه‌های دوآپس از خدمات وب آمازون، رد هت، آکادمی مایکروسافت و موسسه دوآپس در دسترس هستند.
 • دوآپس به سازمان‌ها کمک می‌کند تا چرخه های استقرار کد خود را به جای سال به هفته ها و ماه ها تغییر دهند.

ممکن است بپسندید

دیدگاه خود را بنویسید ...

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.